Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ostrzega: oszuści podszywają się pod pracowników instytucji finansowych. Ich dane pozyskują z rejestrów KNF

Przestępcy podają się za osobę widniejącą np. na liście maklerów papierów wartościowych czy doradców inwestycyjnych, w ten sposób zdobywają zaufanie ofiary, która może "zweryfikować" tożsamość rozmówcy, sprawdzając informację na stronach internetowych KNF

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod faktycznie działających maklerów, doradców inwestycyjnych i pracowników innych instytucji finansowych. Przestępcy wykorzystują imiona i nazwiska osób oraz nazwy podmiotów, które można znaleźć w publicznie dostępnych rejestrach i listach prowadzonych przez KNF.

Przeczytajcie także: Za namową "bankowca" wpłacił oszczędności na konto oszustów

Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę widniejącą np. na liście maklerów papierów wartościowych czy doradców inwestycyjnych. W ten sposób zdobywają zaufanie ofiary, która może "zweryfikować" tożsamość rozmówcy, sprawdzając informację na stronach internetowych KNF. Celem oszustów jest zazwyczaj wyłudzenie informacji dotyczących logowania do bankowości internetowej lub nakłonienie do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia.

Przeczytajcie także: Oszuści wykorzystują fałszywą stronę e-TOLL

KNF radzi, aby w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność. Jeśli dzwoni osoba, której dane widnieją na liście KNF, warto dopytać, w imieniu jakiego podmiotu się kontaktuje. Najlepiej rozłączyć się i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą dana osoba się powołuje. Jeżeli okaże się, że telefon był próbą oszustwa, należy niezwłocznie zawiadomić policję.

Nigdy nie powinno się też przekazywać osobom trzecim swoich danych logowania do systemu bankowego ani instalować oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł. KNF przestrzega także przed podawaniem swoich danych poufnych, np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV.

Fot. freepik.com/drobotdean

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies