Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Każdy dostanie rachunek bankowy za darmo. Projekt ustawy już gotowy

Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Na ich przyjęcie parlament ma czas do września

Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wprowadzający zasady dostępu do bezpłatnego, podstawowego rachunku bankowego, został już przekazany przez resort finansów Komitetowi Stałemu Rady Ministrów. Na razie nie wiem, kiedy zajmie się nim rząd, natomiast wiadomo, że zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej ustawa powinna zostać ostatecznie przyjęta najpóźniej we wrześniu.

Przeczytajcie także: Przez konto w banku można zalogować się do ZUS-u

Z projektu, który wyszedł z MF wynika, że wszystkie instytucje, które będą oferowały rachunki bankowe lub płatnicze, będą miały obowiązek prowadzenia także rachunków podstawowych, które z założenia mają być bezpłatne. Darmowe mają być także przelewy wykonywane z rachunku podstawowego w liczbie 10 miesięcznie. Za każdy następny opłata będzie mogła być pobierana, ale w wysokości nie wyższej niż na innym rachunku, najczęściej wybieranym przez klientów w danej instytucji.

Do rachunku podstawowego będzie mogła zostać wydana karta debetowa. Za jej wydanie bank będzie mógł pobrać prowizję, ale nie wyższą niż za wydanie karty najczęściej wybieranej przez klientów w danym banku. Z rachunkiem podstawowym nie będzie mógł być powiązany żaden produkt kredytowy, a więc np. limit odnawialny czy karta kredytowa.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba rachunków w Polsce

W uzasadnieniu do projektu ustawy możemy przeczytać, że limit bezpłatnych transakcji oraz brak możliwości powiązania z rachunkiem podstawowym produktu kredytowego ma zapobiec otwieraniu takich kont przez klientów, którzy już byli klientami banku, ale zamknęli rachunek po to, by otworzyć podstawowy i korzystać z niego za darmo. Celem ustawy ma być bowiem zachęcenie do korzystania z usług bankowych klientów dotąd nieubankowionych. Każda osoba będzie mogła mieć tylko jeden rachunek podstawowy.

Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wprowadza również zasady nadawania numerów rachunków przez instytucje niebędące bankami oraz reguluje kwestie przenoszenia kont pomiędzy bankami a firmami posiadającymi licencję krajowej instytucji płatniczej. Ustala również reguły prowadzenia porównywarek rachunków podstawowych. Nadzór nad nimi sprawować będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który będzie prowadził i publikował wykaz takich porównywarek.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies