Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowa liczba rachunków bankowych w Polsce. Nowe dane NBP

W ciągu pół roku przybyło 700 tys. nowych kont bankowych

Liczba ROR-ów prowadzonych przez banki w Polsce już dawno przewyższyła liczbę mieszkańców naszego kraju i wciąż rośnie. Z opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że na koniec ubiegłego roku w bankowych bazach było 39,7 mln rachunków rozliczeniowych. To najwięcej w historii polskiego rynku i o 0,7 mln więcej niż na koniec czerwca 2015 roku, kiedy było 39 mln ROR-ów.

Przeczytajcie także: W tej firmie możecie mieć konto prawie jak w banku

Co ciekawe NBP dokonał korekty danych zaprezentowanych wcześniej za I poł. ub. roku. Z raportu z września 2015 r. wynikało, że w czerwcu tego roku Polacy mieli 38 mln kont osobistych, co oznaczało spadek w porównaniu z grudniem 2014 r. o 500 tys. NBP nie wyjaśnił w aktualnym dokumencie, co zadecydowało o konieczności skorygowania poprzednich danych.

Opublikowane dziś statystyki zawierają także informacje na temat średniej liczby transakcji dokonanych na rachunkach. I tak, w II poł. ub. roku przeciętny użytkownik konta bankowego wykonał za jego pośrednictwem średnio 62,6 transakcji. To znaczący wzrost w porównaniu z I poł. 2015 r., kiedy wskaźnik wynosił 57. Zwiększenie średniej liczby operacji na rachunkach tłumaczyć można m.in. rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych kartami debetowymi.

Przeczytajcie także: Oto kraje, z którymi najczęściej wymieniacie euro

Podobnie jak w przypadku liczby rachunków, tak i w odniesieniu do średniej liczby transakcji mamy korektę wcześniejszych danych. We wrześniu 2015 r. NBP podawał, że w I poł. tego roku właściciele rachunków rozliczeniowych wykonali średnio 58,6 transakcji.

Tak czy owak w dłuższym czasie widzimy ogromną dynamikę wzrostu liczby transakcji wykonywanych przez klientów banków. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze w pierwszej połowie 2010 r. wskaźnik średniej liczby operacji na rachunku wynosił niewiele ponad 30. To chyba dobra wiadomość dla bankowców. Oznacza bowiem, że klienci korzystają z ich oferty coraz aktywniej a aktywność ta zwiększa się szybciej niż ewentualna liczba rachunków nieużywanych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies