Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży wzrost liczby płatności kartami w internecie

Ale wartość transakcji w sieci już nie rośnie tak szybko

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat rynku kart bankowych w Polsce w IV kw. ubiegłego roku. Większość danych zawartych w tym raporcie mogliście poznać już kilka dni temu z tekstu na Cashless, który znajduje się tutaj. Dzisiaj chcę zwrócić Waszą uwagę jedynie na kilka nowych liczb, podanych przez NBP.

Przeczytajcie także: Czy dzień bez gotówki wyjdzie nam lepiej niż dzień bez samochodu?

Wśród nich najciekawsza wydaje mi się liczba transakcji kartami w internecie. Zgodnie ze statystykami banku centralnego w okresie od października do grudnia 2015 r. zapłaciliście plastikiem w sieci 9 mln razy. Dla porównania w III kw. ub. roku płatności takich odnotowano 7,2 mln a w IV kw. 2014 r. - jedynie 2,9 mln.

To spektakularny wzrost. Wydaje mi się, że można go zawdzięczać wielu działaniom promocyjnym podejmowanym przez organizacje płatnicze, mającym na celu popularyzację płatności kartami w sieci. Zapewne pamiętacie jednak mój wczorajszy tekst o raporcie mShopper, przygotowanym pod auspicjami Allegro. Wynika z niego, że karty tracą udział w rynku płatności internetowych na rzecz konkurencyjnych instrumentów, np. przelewów typu pay by link. Ciekawe skąd ten dysonans?

Przeczytajcie także: W tej knajpie gotówką już nie zapłacicie

Tymczasem wartość transakcji internetowych kartami w raporcie NBP już nie rośnie tak spektakularnie. W IV kw. 2015 r. wyniosła 1,44 mld zł. W III kw. było to 1,24 mld zł.

W publikacji banku centralnego możecie znaleźć również informacje na temat udziałów rynkowych poszczególnych organizacji płatniczych. Okazuje się, że na koniec grudnia 2015 r. 58,9 proc. kart nosiło logo Visa. To wzrost w porównaniu z końcem września o 0,2 pkt. proc. Drugą pod względem udziałów rynkowych organizacją pozostał oczywiście MasterCard z udziałem 40,3 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies