Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przez konto w PKO już można logować się do ZUS-u

Niestety, oferta jest na razie dostępna tylko dla części klientów. Bank pewnie boi się, że duża liczba korzystających może zapchać system zakładu

Z informacji przekazanej przed chwilą przez biuro prasowe PKO BP wynika, że kilkadziesiąt tysięcy klientów banku otrzymało już możliwość zalogowania się na Platformę Usług Elektronicznych w ZUS za pośrednictwem systemu transakcyjnego iPKO. Niestety, nie znalazłem się w tej grupie, więc nie mogłem jeszcze przetestować działania tego rozwiązania.

Przeczytajcie także: W tej firmie możecie mieć konto prawie jak w banku

W każdym razie z komunikatu prasowego wynika, że od teraz część klientów a w najbliższym czasie wszyscy użytkownicy bankowości elektronicznej w PKO będą mogli korzystać z e-usług ZUS-u za pośrednictwem swojego internetowego konta w banku. Ponadto jeżeli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będzie mógł go założyć za pomocą serwisu transakcyjnego banku.

Rozłożenie w czasie wdrożenia zapewne wynika z obaw o to, że zbyt duży natłok klientów logujących się do ZUS-u przez bank w jednym czasie może zakorkować system zakładu. Obawy są chyba uzasadnione, bo system ten miał już kłopoty przy okazji udostępniania możliwości składania wniosków w programie "500 plus". Jak działa infrastruktura informatyczna w administracji publicznej, pokazała też niedawna długa awaria w systemie ePUAP.

Przeczytajcie także: Statystycznie każdy z Was ma umowę na konto internetowe

Za pośrednictwem całodobowo dostępnej PUE ZUS można sprawdzić między innymi stan konta emerytalnego, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowane świadczenie czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma też dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę. Z kolei pracodawcy mają wgląd do danych osób zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, deklaracji wpłat itp. Mogą również składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Osoby pobierające świadczenie sprawdzą informacje o wysokości emerytury, renty, lub wypłacanych przez ZUS zasiłków.

Wszystkie osoby posiadające profil na PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi "Zadaj pytanie ZUS", dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Mają też możliwość składania online wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych. Niestety, do wysyłania i odbierania z ZUS większości korespondencji oraz prowadzenia rozliczeń potrzebny jest podpis elektroniczny, czyli certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP. To oznacza, że na razie skorzystają z tej możliwości nieliczni – profil zaufany ma zaledwie kilkaset tysięcy Polaków.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PKO BP, IPKO

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies