Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przez konto w PKO już można logować się do ZUS-u

Niestety, oferta jest na razie dostępna tylko dla części klientów. Bank pewnie boi się, że duża liczba korzystających może zapchać system zakładu

Z informacji przekazanej przed chwilą przez biuro prasowe PKO BP wynika, że kilkadziesiąt tysięcy klientów banku otrzymało już możliwość zalogowania się na Platformę Usług Elektronicznych w ZUS za pośrednictwem systemu transakcyjnego iPKO. Niestety, nie znalazłem się w tej grupie, więc nie mogłem jeszcze przetestować działania tego rozwiązania.

Przeczytajcie także: W tej firmie możecie mieć konto prawie jak w banku

W każdym razie z komunikatu prasowego wynika, że od teraz część klientów a w najbliższym czasie wszyscy użytkownicy bankowości elektronicznej w PKO będą mogli korzystać z e-usług ZUS-u za pośrednictwem swojego internetowego konta w banku. Ponadto jeżeli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będzie mógł go założyć za pomocą serwisu transakcyjnego banku.

Rozłożenie w czasie wdrożenia zapewne wynika z obaw o to, że zbyt duży natłok klientów logujących się do ZUS-u przez bank w jednym czasie może zakorkować system zakładu. Obawy są chyba uzasadnione, bo system ten miał już kłopoty przy okazji udostępniania możliwości składania wniosków w programie "500 plus". Jak działa infrastruktura informatyczna w administracji publicznej, pokazała też niedawna długa awaria w systemie ePUAP.

Przeczytajcie także: Statystycznie każdy z Was ma umowę na konto internetowe

Za pośrednictwem całodobowo dostępnej PUE ZUS można sprawdzić między innymi stan konta emerytalnego, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowane świadczenie czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma też dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę. Z kolei pracodawcy mają wgląd do danych osób zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, deklaracji wpłat itp. Mogą również składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Osoby pobierające świadczenie sprawdzą informacje o wysokości emerytury, renty, lub wypłacanych przez ZUS zasiłków.

Wszystkie osoby posiadające profil na PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi "Zadaj pytanie ZUS", dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Mają też możliwość składania online wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych. Niestety, do wysyłania i odbierania z ZUS większości korespondencji oraz prowadzenia rozliczeń potrzebny jest podpis elektroniczny, czyli certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP. To oznacza, że na razie skorzystają z tej możliwości nieliczni – profil zaufany ma zaledwie kilkaset tysięcy Polaków.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PKO BP, IPKO

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies