Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: wartość gotówki nadal spada. Od I kw. 2022 roku z obiegu ubyło ponad 21 mld zł

Wartość banknotów i monet na polskim rynku spada już trzeci kwartał z rzędu

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące wartości gotówki, jaka była w obiegu na koniec 2022 roku. Wynika z nich, że wyemitowane banknoty i monety łącznie miały wówczas wartość przeszło 368,2 mld zł. To o ok. 5 mld zł mniej niż w kw. poprzedzającym i o ponad 21 mld zł mniej niż w I kw. minionego roku.

Przeczytajcie także: Grupa Viva Wallet z nową ofertą dla firm

Dane NBP wskazują na kolejny, trzeci już kwartał z rzędu spadku wartości gotówki w obiegu. Wcześniej wskaźnik ten rósł przez kilka lat – nieprzerwanie od I kw. 2017 roku, gdy gotówki w obiegu było "tylko" 185 mld zł. Wzrosty przyspieszyły szczególnie po wybuchu pandemii koronawirusa, a ich szczyt przypadł na I kw. 2022 roku, gdy po najeździe Rosji na Ukrainę wartość banknotów i monet sięgnęła blisko 390 mld zł.

Najczęściej spotykanym banknotem na rynku pozostaje ten o nominale 100 zł. O ile jednak na koniec września 2022 roku "setek" było w obiegu 1626,8 mln, o tyle na koniec grudnia ich liczba spadla do 1571,9 mln. Zmniejszyła się także liczba "pięćdziesiątek": z 206 mln na koniec III kw. do 202,4 mln w IV kw. Niewielki spadek zanotowały też "dwudziestki": ze 148,8 mln do 148,4 mln sztuk.

Przeczytajcie także: Rekordowa popularność przelewów ekspresowych w Polsce

Liczba pozostałych banknotów w ciągu minionego kwartału zwiększyła się, ale nieznacznie: "pięćsetek" na koniec grudnia było na rynku 67,8 mln, podczas gdy we wrześniu było to 67,7 mln. Liczba "dwusetek" zwiększyła się w tym czasie z 777,6 mln do 780,1 mln sztuk, a banknotów o nominale 10 zł: z 200,1 mln do 203,9 mln sztuk.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies