Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowa popularność przelewów ekspresowych w Polsce. Blue Cash i Express Elixir z historycznymi statystykami

W rzeczywistości przelewów ekspresowych jest jeszcze więcej niż wynikałoby ze statystyk obu systemów, gdyż część transakcji na numer telefonu realizowana Blikiem nie przechodzi przez Express Elixir

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki międzybankowych systemów rozliczeniowych dotyczące III kw. ubiegłego roku, a obejmujące m.in. dane z Blue Cash i Express Elixir. To dwa najważniejsze systemy przelewów natychmiastowych, wykorzystywane przez klientów indywidualnych w Polsce. Najnowsze dane pokazują rekordową popularność przelewów ekspresowych w naszym kraju.

Przeczytajcie także: Polkomtel pracuje nad własną bramką płatniczą

O ile dane z systemu Express Elixir mogą być już czytelnikom cashless.pl znane, bo KIR publikuje regularnie jego statystyki miesięczne, o tyle te dotyczące Blue Cash to całkiem nowe informacje. NBP podał, że w okresie lipiec-wrzesień 2022 r. użytkownicy Blue Cash wykonali 3,69 mln przelewów o wartości łącznej 4,55 mld zł. To był rekordowy kwartał w historii tego systemu. Średnia wartość transakcji wyniosła 1219 zł.

Dla porównania przez Express Elixir przeszło w III kw. ubiegłego roku 60,5 mln przelewów o wartości 39,2 mld zł. I to również były wyniki najwyższe w historii. W tym wypadku są one nakręcane przede wszystkim przez użytkowników Blika. Ten wykorzystuje Express Elixir do realizacji transakcji P2P, a więc przelewów na numer telefonu odbiorcy.

Przeczytajcie także: Kolejny bank rozszerza zastosowanie systemu mojeID

Co ciekawe, z danych NBP wynika, że w okresie lipiec-wrzesień użytkownicy Blika zrobili ponad 65 mln przelewów P2P. Jak to możliwe, że liczba ta jest wyższa od liczby transakcji w systemie Express Elixir? – Niektóre przelewy P2P Blikiem są zlecane przez klientów danego banku na rachunek innego klienta w tym samym banku. W takiej sytuacji nie są rozliczane w systemie Express Elixir. Z naszych danych wynika, że takich sytuacji jest coraz więcej, a dane z banku centralnego potwierdzają naszą tezę, że przelew na telefon Blik staje się głównym sposobem rozliczania się między ludźmi – uważa biuro prasowe Blika.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies