Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Systemy Express Elixir i Blue Cash na fali wznoszącej. W II kwartale przetworzono w nich prawie 58 mln transakcji

Bank centralny podał, że łączna wartość płatności w obu systemach wyniosła w II kwartale ponad 40 mld zł

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych w II kwartale 2022 roku. Zawarto w nim m.in. dane dotyczące dwóch popularnych wśród klientów indywidualnych narzędzi do przelewów natychmiastowych: Express Elixir oraz Blue Cash. Dokument banku centralnego kolejny już raz pokazał, że zainteresowanie tymi rozwiązaniami nie słabnie.

Przeczytajcie także: DHL tworzy własną sieć automatów paczkowych

Instytucja poinformowała, że w okresie kwiecień-czerwiec w systemie Blue Cash zarejestrowano 3,5 mln transakcji o łącznej wartości 4,3 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrosty odpowiednio o 6 proc. oraz 8 proc. W systemie, którego operatorem jest spółka Blue Media, wzrosły też średnia dzienna liczba transakcji (o 5 proc. do ponad 38,5 tys.), średnie dzienne obroty (o 7 proc. do 47 mln zł), a także średnia kwota transakcji: z 1196 do 1219 zł.

W przypadku systemu Express Elixir w omawianym czasie zanotowano blisko 54,3 mln zleceń o łącznej wartości 36 mld zł. W porównaniu z wcześniejszym kwartałem oznacza to wzrosty odpowiednio o 26 proc. i 22 proc. W systemie zarządzanym przez KIR zanotowano też wzrost średniej dziennej liczby transakcji (o 24 proc. do blisko 600 tys.) oraz średnich dziennych obrotów (o 23 proc. do prawie 400 mln zł). Jednocześnie spadła średnia kwota transakcji (o 3 proc. do 663 zł).

Przeczytajcie także: Yanosik wprowadza do aplikacji bilet autostradowy

W omawianym okresie z systemu Express Elixir korzystało 19 banków oraz NBP. Względem marca nie nastąpiły zatem zmiany. Uczestnikami systemu Blue Cash było z kolei 6 banków komercyjnych i 90 banków spółdzielczych (o 2 mniej w porównaniu do wcześniejszego kwartału), a także spółka Blue Media. Po zsumowaniu wyników obu systemów, działających w modelu 24/7/365, okazuje się, że w II kwartale br. przetworzyły one blisko 58 mln transakcji o łącznej wartości przeszło 40 mld zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies