Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki w Holandii wprowadzają nowe opłaty. Mają pomóc w zwalczaniu prania pieniędzy

Niektóre instytucje, w tym ING, uruchomiły już pobieranie opłat. Niebawem ma to zrobić także Rabobank, największy bank w Holandii

Holenderskie banki wprowadzają nowe opłaty dla klientów biznesowych. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na czynności związane z kontrolą prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Opłaty tego typu pobierają już m.in. ING, ABN Amro i SNS, w styczniu pojawią się one także w największym w Holandii Rabobanku, o czym informuje Polska Agencja Prasowa.

Przeczytajcie także: Trojan ze Wschodu atakuje setki aplikacji finansowych

Nowe opłaty wynoszą od kilku do kilkunastu euro miesięcznie. Zebrane w ten sposób środki mają sfinansować działania związane ze śledzeniem podejrzanych transakcji. Szacuje się, że każdego roku przez holenderskie banki przepływa 13 mld euro "brudnych pieniędzy". Jak dotąd instytucjom finansowym udaje się wskazać podejrzane transakcje o wartości najwyżej kilkuset milionów euro.

Na początku grudnia Rabobank informował, że prokuratura wszczęła wobec niego dochodzenie ws. naruszenia przepisów dotyczących zapobiegania praniu pieniędzy. Wysokie kary wynikające z łamania tych samych przepisów musiały już zapłacić inne banki, w tym ING.

Przeczytajcie także: Operator aplikacji mPay nawiązał współpracę z GPW

Co ciekawe ten ostatni również w Polsce miał problemy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. We wrześniu okazało się, że Generalny Inspektor Informacji Finansowej nałożył na ING Bank Śląski karę w wysokości 21,7 mln zł. Był to efekt kontroli obejmującej lata 2014-2020, która miała wykazać, że nie dopełniono obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa o PPPIFT). Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies