Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbliżeniowa rocznica. 15 lat temu zrealizowano w Polsce pierwszą transakcję kartą bezstykową

Od tego czasu zbliżeniówki zdominowały polski rynek płatności, a obecnie już niemal wszystkie transakcje kartami w sklepach odbywają się bez wkładania karty do terminala

O przypadającej na 12 grudnia rocznicy przypomniała w mediach społecznościowych firma eService. To operator terminali płatniczych, który w 2007 r. zdecydował się zaoferować pierwsze urządzenia akceptujące karty zbliżeniowe. POS-y tego rodzaju zaczęły wówczas pracować w pierwszych placówkach takich sieci jak McDonald’s, EuroApteka oraz Mercer’s Coffee. Pierwszym bankiem, w którego ofercie pojawiły się karty bezstykowe Mastercard, okazał się BZ WBK (obecnie Santander).

Przeczytajcie także: Prawie wszystkie płatności kartami w Polsce odbywają się zbliżeniowo

Dziś może trudno w to uwierzyć, ale 15 lat temu nie było pewności, czy nowa technologia przyjmie się na rynku. Nie były tego pewne także organizacje płatnicze. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska jako jeden z trzech krajów na świecie (obok Wielkiej Brytanii i Turcji), została wybrana do przetestowania na większą skalę kart zbliżeniowych. Klientów zachęcano do korzystania z płatności bezstykowych promocjami w sklepach czy restauracjach. Wkrótce okazało się, że klienci, którzy raz zapłacili zbliżeniowo, preferują taki sposób korzystania z kart i nie mają ochoty wracać do tradycyjnego wsuwania plastiku do terminali.

Niestety, wprowadzenie i upowszechnienie się technologii zbliżeniowej wymagało sporych nakładów inwestycyjnych. Polegały one m.in. na wymianie kart na te wyposażone w anteny zbliżeniowe (tzw. NFC), a przypomnę, że wówczas duża część używanych przez Polaków kart nie miała mikroprocesorów i wymagała jeszcze korzystania z paska magnetycznego. Krokiem milowym na drodze do przejścia na technologię zbliżeniową była decyzja podjęta na początku 2010 r. przez PKO BP. Największy detalista w Polsce poinformował wówczas, że wymieni wszystkim klientom karty debetowe na zbliżeniowe. A miał ich wówczas ok. 6 mln. Później za PKO BP poszły inne banki.

Przeczytajcie także: Rośnie popularność płatności mobilnych

Ale aby płacić kartą zbliżeniowo, trzeba jeszcze mieć gdzie. Stąd konieczna była wymiana terminali płatniczych na takie z czytnikiem NFC. Trudno nie wspomnieć w tym miejscu o uruchomionym 12 lat temu programie "Kartą Visa zapłacisz wszędzie". W jego ramach zainwestowano kilkaset milionów złotych w instalację wielu tysięcy nowoczesnych terminali płatniczych. Dzięki temu wkrótce wielu klientów mogło wygodnie płacić zbliżeniowo w rosnącej liczbie placówek. A Polska w 2019 r. stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie cała sieć terminali płatniczych była gotowa na przyjmowanie płatności bezstykowo.

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kw. bieżącego roku już 98,5 proc. wszystkich płatności kartami w sklepach odbyła się bez wkładania plastiku do terminala. Rośnie też udział zbliżeniowych płatności mobilnych. Z danych cashless.pl wynika, że już 13 proc. płatności bezgotówkowych w sklepach odbywa się przy użyciu takich rozwiązań jak Apple Pay i Google Pay.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies