Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Popularność płatności mobilnych w Polsce. Już 13 proc. transakcji w terminalach odbywa się za pomocą smartfonów i smartwatchy

Rok temu ten sam wskaźnik wynosił niecałe 9 proc.

W serwisach informacyjnych możecie znaleźć sporo różnych danych obrazujących popularność płatności mobilnych na polskim rynku. Według mnie jednym z najlepszych jest wskaźnik pokazujący udział transakcji smartfonami i smartwatchami w całym wolumenie płatności zbliżeniowych zrealizowanych kartami bankowymi. Dzięki publikacji najnowszych statystyk Narodowego Banku Polskiego, można już wyliczyć ten wskaźnik za II kw. bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Nowy fintech współtwórcy Aliora

NBP podał w ubiegłym tygodniu, że w okresie kwiecień-czerwiec w terminalach przeprowadzono w Polsce 2,02 mld płatności. Nie ma jeszcze statystyk dotyczących tego, jak dużo w tej liczbie jest płatności zbliżeniowych, ale jeśliby założyć, że było ich tyle co w I kw., a więc ok. 98 proc., to w II kw. byłoby to 1,98 mld. Natomiast z danych cashless.pl wynika, że zbliżeniowych płatności mobilnych w II kw. było ok. 264 mln. Ich udział we wszystkich transakcjach bezstykowych wynosił więc ok. 13,3 proc.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już prawie 1,2 mln terminali płatniczych

To oznacza, że już mniej więcej co ósma płatność kartą w sklepie na terenie naszego kraju odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego. Dodatkowo popularność tego rozwiązania szybko rośnie. W porównaniu z I kw. bieżącego roku udział płatności mobilnych w całości transakcji terminalowych wzrósł o ponad 1 pkt proc. Natomiast w porównaniu z II kw. ubiegłego roku – aż o ponad 4,5 pkt proc. Poniżej szczegółowe dane.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies