Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie liczba płatności zbliżeniowych. W II kw. za pomocą smartfonów i zegarków klienci banków zapłacili ok. 264 mln razy

Najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych zrealizowali klienci mBanku. Na kolejnych miejscach znalazły się Santander, Pekao oraz Millennium

Blisko 264 mln – tyle razy klienci największych banków na polskim rynku zapłacili zbliżeniowo, przy użyciu sprzętu mobilnego, w II kw. 2022 roku. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost liczby odnotowanych płatności o ok. 60 mln, a w zestawieniu z danymi z analogicznego okresu 2021 roku nastąpiło niemal podwojenie wyniku (wówczas było to niespełna 139 mln płatności).

Przeczytajcie także: Allegro posiada już 2 tys. automatów paczkowych

Kolejny już raz zestawienie otwiera mBank. Jego klienci w okresie kwiecień-czerwiec użyli w płatnościach bezstykowych smartfonów oraz tzw. urządzeń ubieralnych ponad 93 mln razy. To o ok. 20 mln razy więcej niż w kwartale poprzedzającym oraz ponad 30 mln razy więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się Santander, Pekao oraz Millennium, które jednak poważnie ustępują liderowi zestawienia.

Zbliżeniowe płatności mobilne można na polskim rynku realizować przy pomocy kilku różnych rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to Portfel Google (czyli Google Pay) oraz Apple Pay, mniejszą popularnością cieszą się Garmin Pay i Fitbit Pay, a także SwatchPay i Xiaomi Pay. PKO BP oferuje jeszcze HCE, czyli płatności zbliżeniowe dostępne bezpośrednio w bankowości mobilnej. Od jesieni ubiegłego roku banki udostępniają także zbliżeniowego Blika.

Przeczytajcie także: Liczba oddziałów bezgotówkowych nadal rośnie. Banki mają ich ponad 600

Analizując dane zebrane przez serwis cashless.pl, należy mieć na uwadze, że nie obejmują one całego rynku. Część instytucji wciąż nie udostępnia statystyk na ten temat, a wśród nich są przede wszystkim PKO BP czy ING. W rzeczywistości więc bezstykowych transakcji mobilnych jest jeszcze więcej, niż wynikałoby z poniższej tabelki.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies