Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności bezgotówkowe to podstawa inteligentnych miast

Polacy chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań płatniczych już nie tylko w sklepach, lecz także w transporcie publicznym czy urzędach

Dzięki parkometrom, biletomatom, inteligentnym kasownikom wyposażonym w płatności bezgotówkowe czy terminalom zainstalowanym w urzędach mieszkańcy mogą w sposób szybki, wygodny i bezpieczny opłacać swoje zobowiązania wobec miasta. Warto, aby miały to na uwadze samorządy, ponieważ jak pokazują badania, Polacy chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań płatniczych już nie tylko w sklepach, lecz także w transporcie publicznym czy urzędach.

Polacy chcą płacić bezgotówkowo

41 proc. Polaków płaci bez użycia gotówki zawsze, kiedy ma taką możliwość, a prawie 30 proc. robi to raz lub kilka razy w tygodniu - tak wynika z badania Fiserv Polska, działającego pod marką PolCard from Fiserv. Najczęściej w ten sposób rozliczają się ludzie młodzi. To pokazuje, że nasz kraj ma szczególny potencjał, jeśli chodzi o wdrażanie nowoczesnych usług płatniczych. Transport miejski, rozwiązania dla kierowców czy płatności bezgotówkowe w jednostkach administracji publicznej to obszary, w których miasta powinny wdrożyć możliwość płatności kartą, aby być bardziej smart.

Nowoczesne rozwiązania w transporcie

W jakich obszarach miasta mogą być bardziej "cashless"? Na pewno w transporcie, który ma duży wpływ na komfort życia mieszkańców, zwłaszcza w bardziej zaludnionych i zakorkowanych aglomeracjach. Karta zbliżeniowa może zastąpić tradycyjny bilet. Taką opcję marka PolCard from Fiserv wprowadziła we Wrocławiu już w 2018 r. Polega ona na tym, że pasażer nie otrzymuje papierowego biletu, a karta płatnicza służy jako nośnik informacji o opłaconym przejeździe w całym miejskim transporcie. Nie dziwi więc fakt, że według raportu Cashless Cities 2022 to właśnie Wrocław jest najbardziej bezgotówkowym miastem w Polsce i może być źródłem inspiracji dla innych, nawet mniejszych miejscowości. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji największą liczbę inteligentnych rozwiązań płatniczych w skali całego kraju.

Przeczytajcie także: Nie boję się o prywatność po integracji kas z terminalami

Biletomaty czy inteligentne kasowniki to już codzienność w bezgotówkowych płatnościach miejskich. Ale urządzenia stacjonarne to oczywiście nie wszystko, co mogą wdrożyć miasta, żeby być bardziej smart. Podobnie jest w przestrzeni wirtualnej, gdzie od lat wprowadzamy proste w obsłudze płatności online takie jak jednorazowa sprzedaż biletów, płatności cykliczne obsługiwane w specjalnych portalach pasażera czy uregulowanie zaległości wobec przewoźnika w modelu Open Payment System.

Szybsza obsługa w urzędach przekłada się na zadowolenie mieszkańców

Nikt z nas nie lubi stać w kolejkach, a niestety z tym właśnie często kojarzą nam się urzędy. Czas ten można skrócić np. w obszarze płatności. Transakcje bez użycia gotówki nie wymagają przeliczania pieniędzy i wydawania reszty, co przekłada się na sprawniejszą i szybszą obsługę. Sam fakt, iż w jednym miejscu możemy zrealizować zarówno kwestie dokumentów jak i płatności jest zaletą. Jako marka PolCard from Fiserv, we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, wyposażyliśmy już 85 proc. polskich urzędów w terminale. Rozszerzając ofertę kierowaną do urzędów proponujemy im tzw. opłatomaty czy płatności e-commerce, które są uzupełnieniem rozwiązań i dają mieszkańcom możliwość wyboru najlepszej dla nich formy komunikacji z jednostkami miasta. Warto też podkreślić, że nowoczesne technologie płatnicze są obecnie wprowadzane także w innych strefach sektora publicznego m.in. w szpitalach, przychodniach, sądach czy np. w wodociągach. Nasze rozwiązania wdrożyły także fundacje charytatywne i kościoły. W całej Polsce zainstalowaliśmy już ponad 110 datkomatów.

Być może nie każdy jest tego świadomy, ale płatności bezgotówkowe są zaszyte we wszystkich innowacyjnych aspektach naszego życia. Dlatego też nowoczesne miasta nie mogą się bez nich rozwijać. Parkometry, paliwomaty czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych to urządzenia, które każdego dnia ułatwiają nam życie. Obecnie możliwe jest np. powiązanie karty płatniczej z abonamentem parkingowym, dzięki czemu pozwolenie na wjazd dostajemy po przyłożeniu jej do czytnika. Bez zapełniania portfela wieloma kartami wstępu czy papierowymi biletami, prosto i intuicyjnie.

Przeczytajcie także: Oto najbardziej bezgotówkowe miasta w Polsce w 2022 r.

Jako marka PolCard from Fiserv uruchomiliśmy już 7200 biletomatów mobilnych, stacjonarnych oraz kasowników w całej Polsce. Co więcej, obsługujemy płatności w kilkunastu strefach parkingowych w kraju, rozliczamy transakcje również w kolei.

Smart rozwiązania na wyciągniecie ręki

Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań płatniczych w miastach może być bardzo proste i szybkie, dzięki współpracy z doświadczonym partnerem. Co ważne, tegoroczny ranking najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce pokazuje, że nie tylko duże aglomeracje potrafią umiejętnie wdrażać u siebie innowacyjne technologie płatnicze. Z powodzeniem udaje się to także tym średnim miastom jak np. Jaworzno, Bydgoszcz, Gliwice czy Lublin. Warto podkreślić, że często wdrożenia w mniejszych miastach są nawet łatwiejsze ze względu na liczbę podmiotów zaangażowanych w proces.

Więcej o rozwiązaniach, które mogą wdrożyć miasta na naszym blogu.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
Elżbieta Burliga
Dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv
Aktywny od:24.11.2022 · Dodał(a): 1 artykuł

Inne artykuły tego autora

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies