Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wpłatomatów wciąż przybywa. Na koniec września tego roku było ich już prawie 9,4 tys.

W okresie lipiec-wrzesień liczba urządzeń umożliwiających wpłaty gotówkowe zwiększyła się na polskim rynku o 80 sztuk

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec września na polskim rynku działały 9372 wpłatomaty. W porównaniu z czerwcem bieżącego roku to wzrost o 80 maszyn. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku sieci działające na polskim rynku posiadały 8761 wpłatomatów. W stosunku rocznym ich liczba zwiększyła się zatem o ponad 600 sztuk.

Przeczytajcie także: DHL chce mieć w Polsce własne urządzenia paczkowe

Firmą, która dysponuje największą liczbą urządzeń, pozostaje Euronet. Na koniec poprzedniego kwartału spółka zarządzała 3305 wpłatomatami. Z tym że w porównaniu z czerwcem jej sieć zmniejszyła się o 34 maszyny, co wiązać można prawdopodobnie z dezinstalacją urządzeń sezonowych.

Na drugiej pozycji pod względem liczby wpłatomatów uplasowała się firma ITCARD, która zarządza maszynami wielu banków spółdzielczych i komercyjnych, a także własną marką – Planet Cash. We wrześniu firma miała 2232 urządzenia umożliwiające wpłaty gotówki, co w porównaniu z czerwcem oznacza wzrost o 51 sztuk. Na kolejnych miejscach plasują się banki, a więc przede wszystkim PKO BP, Santander, Pekao i Millennium. Szczegóły w tabelce pod tekstem.

Przeczytajcie także: Kwartalna wartość wpłat we wpłatomatach przekroczyła 53 mld zł

W przeciwieństwie do bankomatów, których liczba w ostatnim czasie raz rośnie, raz spada, ale jednak w dłuższym okresie ma tendencję malejącą, liczba urządzeń do deponowania gotówki systematycznie rośnie. Przyczyn tego zjawiska pewnie jest więcej, ale jednym z najważniejszych jest ograniczenie sieci oddziałów przez banki oraz wprowadzanie przez nie placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej. Gotówka cały czas tam jest, ale w strefach automatycznych, gdzie stoją właśnie m.in. wpłatomaty.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies