Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kwartalna wartość wpłat gotówki we wpłatomatach przekroczyła już 53 mld zł. Liczba bankomatów znowu rośnie

Liczba i wartość gotówkowych transakcji kartami wzrosła także dzięki wypłatom

Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj nowe dane dotyczące naszego rynku kart płatniczych. Wcześniej mogliście już przeczytać w serwisie cashless.pl tekst na temat liczby kart oraz aktywności ich użytkowników. Teraz nieco więcej na temat wykorzystania kart w urządzeniach automatycznych, takich jak bankomaty i wpłatomaty.

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów znowu rośnie

I tak ze statystyk NBP wynika, że liczba bankomatów znowu rośnie. Na koniec czerwca było ich 21,5 tys., czyli o ok. 300 więcej niż w marcu bieżącego roku. Ten wzrost sygnalizowaliśmy już także w naszym raporcie na temat bankomatów opublikowanym kilka tygodni temu. Przybywa także wpłatomatów, których w czerwcu było ponad 9,7 tys., podczas gdy kwartał wcześniej – 9,4 tys. Z tym że w przypadku wpłatomatów to nic nowego – ich liczba regularnie rośnie od dłuższego czasu. Natomiast sieć bankomatów ostatnio miała tendencję do zmniejszania się.

Przeczytajcie także: Nowa usługa Blika

Bank centralny donosi o wzroście liczby transakcji gotówkowych. Jeżeli chodzi o wypłaty gotówki, to było ich w II kw. 127,8 mln (kwartał wcześniej tylko 113,8 mln), a wpłat – 22,3 mln (kwartał wcześniej 20 mln). Interesująco wyglądają też dane dotyczące wartości transakcji w maszynach automatycznych. Wartość wypłat to ponad 95 mld zł, a wartość wpłat po raz pierwszy w historii przekroczyła 53 mld zł i wyniosła 53,5 mld zł.

Poniżej szczegółowe dane.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies