Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na rynku bankomatów powrót do spadków. W ciągu kwartału ubyło 340 tych urządzeń

W ubiegłym kwartale swoje posiadanie zwiększyły jedynie sieci bankomatów, należące do firmy Cashline oraz banków: Millennium i PKO BP

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec września na polskim rynku funkcjonowało 20546 urządzeń. To o 342 mniej niż w czerwcu oraz o kilka sztuk więcej niż w III kw. roku ubiegłego. Spadek w porównaniu z tegorocznym czerwcem wiązać można z deinstalacją bankomatów sezonowych przez takie sieci jak Euronet czy Planet Cash.

Przeczytajcie także: Jest trrzecia aplikacja do parkowania w Warszawie

Podobnie jak w poprzednich okresach tak i w III kw. 2022 r. największą siecią bankomatów zarządzał Euronet. Były to 7003 urządzenia, co oznacza spadek o 222 sztuk w porównaniu z czerwcem oraz wzrost o niecałe 100 maszyn w porównaniu z wrześniem 2021 r.

Na drugiej pozycji uplasowała się firma ITCARD, która może pochwalić się posiadaniem 4163 bankomatów (spadek o 46 względem czerwca), a na trzeciej – pierwsza sieć należąca do banku. PKO BP miał we wrześniu 2971. To wzrost o trzy maszyny względem czerwca, Bank ten miał jedną z trzech sieci bankomatowych, które w minionym kwartale odnotowały wzrost posiadania (dwie pozostałe to Millennium oraz Cashline).

Przeczytajcie także: Współtwórca Aliora ma nowy fintech

Tradycyjnie już w raporcie na temat bankomatów podajemy informacje na temat liczby urządzeń umożliwiających wypłaty gotówki Blikiem. Na koniec września było ich 19161. To mniej niż kwartał wcześniej, ale spadek wynika z faktu, że niemal wszystkie bankomaty w Polsce przystosowane były już wcześniej do akceptacji Blika. Kurczenie się rynku powoduje więc automatycznie zmniejszenie się sieci bankomatów „blikowych”.

Jeżeli zaś chodzi o liczbę bankomatów pozwalających na wypłatę gotówki zbliżeniowo, a więc bezstykowymi kartami Mastercard i Visa lub portfelami cyfrowymi jak Apple Pay czy Google Pay, to na koniec września było ich 10454.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies