Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Skyblu.ai opracował mapy ryzyk pogodowych dla terenu Polski. Sprawdzi dla towarzystw i banków ubezpieczane i kredytowane nieruchomości

Poprzez udostępnione przez Skyblu API ubezpieczyciele i banki mogą uzyskać informację o ryzykach charakteryzujących dany adres

Insurtech Skyblu.ai uruchomił narzędzie do oceny ryzyk pogodowych występujących w danej lokalizacji dla nieruchomości na terenie Polski. Wcześniej takie rozwiązanie polski startup udostępnił ubezpieczycielom z rynku francuskiego.

Przeczytajcie także: Polski insurtech Tensorflight pomaga w wycenie szkód w Ukrainie

– Naszą podstawową misją jest wspieranie ubezpieczycieli w lepszej wycenie ryzyka. Na pierwszy ogień wzięliśmy na warsztat ryzyka klimatyczne. Opracowaliśmy granularne mapy ryzyka powodzi, gradu, porywów wiatru, osuwisk i pożarów. Ubezpieczyciele mogą pobrać nasze dane dla konkretnej lokalizacji poprzez API w ciągu milisekund – mówi Kinga Kita-Wojciechowska, prezeska insurtechu, w rozmowie z serwisem cashless.pl.

Skyblu może udostępnić informacje o 15 wskaźnikach określających ryzyka pogodowe, charakterystyczne dla danej lokalizacji. Umożliwia to daleko posuniętą personalizację składek ubezpieczeniowych na podstawie samych danych adresowych. Przy zbieraniu danych insurtech sięga do różnych źródeł (m.in. zdjęć lotniczych czy numerycznego modelu terenu) i wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, przekazuje szczegółowe informacje o cechach opisujących dany adres.

Przeczytajcie także: Lemonade wchodzi do Wielkiej Brytanii

Insurtech jest na etapie zawiązywania współpracy z wybranymi ubezpieczycielami, którzy wkrótce będą mogli zacząć testować nowe rozwiązanie. Swoim narzędziem chce też zainteresować banki. – Przy okazji tworzenia map ryzyka dla Polski, sprawdziliśmy, że 2 proc. pozwoleń na budowę z ostatnich 6 lat wydano na terenach powodzi 100-lecia, a jeśli dodatkowo uwzględnić tereny zagrożone powodziami z mniejszych rzek i powodziami błyskawicznymi, to ten odsetek rośnie do 6 proc. – podaje założycielka Skyblu.ai.

– Luka ubezpieczeniowa nigdy nie zostanie zamknięta, jeśli w Polsce cały czas będą budować się domy w ewidentnie ryzykownych lokalizacjach. Dlatego zapraszamy również banki do korzystania z naszego API i zachęcamy, aby w ramach odpowiedzialności społecznej odmawiały kredytowania budowy takich nieruchomości – zaznacza Kinga Kita-Wojciechowska.

Jak podkreśla, dzięki usłudze Skyblu.ai banki mogą też ograniczyć swoje ryzyko kredytowe związane z finansowaniem inwestycji w lokalizacjach zagrożonych klęskami żywiołowymi. – Przyśpieszenie ekstremalnych zjawisk pogodowych sprawia, że w ciągu kilkunastu lat domy postawione w niefortunnych lokalizacjach mogą stać się niesprzedawalne. Bank nie odzyska więc środków, jeśli klient przestanie spłacać kredyt – wskazuje menedżerka.

Fot. J.M.K. Kokot, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies