Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z płatności odroczonych korzystacie częściej niż z tradycyjnych pożyczek. Pod względem wartości wciąż jednak dzieli je przepaść

W lipcu z usług BNPL skorzystało nad Wisłą ok. 190 tys. klientów. To o dwie trzecie więcej niż rok wcześniej

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego kolejny raz podsumowała z CRIF (dostawca informacji kredytowej) funkcjonowanie sektora pożyczek odroczonych w Polsce. W lipcu firmy działające na tym rynku udzieliły finansowania o wartości blisko 103 mln zł. To o 85 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Przeczytajcie także: InPost będzie miał własne płatności odroczone

W omawianym miesiącu podmioty z segmentu BNPL udzieliły prawie 330 tys. pożyczek – o ponad 104 proc. więcej niż przed rokiem. W lipcu z rozwiązań tego typu skorzystało 190 tys. klientów (67 proc. więcej rok do roku). Średnia wartość pojedynczej pożyczki wyniosła 313 zł (spadek o ponad 9 proc. rok do roku). Ponownie 86 proc. pożyczek z tego segmentu nie przekroczyło progu 500 zł (w momencie ich udzielenia).

Przywołane dane warto zestawić z tymi zanotowanymi w sektorze tradycyjnych pożyczek pozabankowych (w tym przypadku fundacja dysponuje informacjami z sierpnia). Branża udzieliła finansowania o wartości 1,14 mld zł (wzrost o 26 proc. względem sierpnia 2021 roku). W tym czasie przyznano ponad 320 tys. pożyczek (wzrost o 23 proc.) – wynik gorszy od tego odnotowanego w BNPL. Jednak w tym przypadku średnia kwota pożyczki w sierpniu wyniosła ponad 3,5 tys. zł.

Przeczytajcie także: Google Pay w PKO BP już działa

Przywołane liczby wskazują na bardzo dynamiczny rozwój rynku płatności odroczonych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wysokie wzrosty są efektem stosunkowo niskiej bazy. Pod względem wartości sektor BNPL wciąż stanowi niespełna 10 proc. rynku pożyczkowego. Warto przy tym zaznaczyć, że w lipcu zaledwie ok. 6 proc. klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL. Oznacza to, że bazy klientów tych segmentów przenikają się w ograniczonym stopniu, a płatności odroczone zaspokajają inne potrzeby konsumentów.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego podaje, że reprezentuje instytucje posiadające 60-proc. udział w polskim rynku pożyczek pozabankowych. Raport na temat płatności odroczonych obejmuje dane z czterech firm, a więc to obraz tylko części rynku BNPL w Polsce. FRRF nie wskazuje nazw podmiotów, które udostępniły dane do raportu.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies