Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak cyfryzować firmę z myślą o środowisku? Odpowiedzi można szukać w specjalnym poradniku dla przedsiębiorców

Redukcja papierowej dokumentacji, stawianie na energooszczędne urządzenia i roślinność w biurze – to tylko niektóre działania prośrodowiskowe, które przysłużą się planecie i firmie

Fundacja KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium przygotowała "Przewodnik dla przedsiębiorców dbających o (dobry) klimat. Jak cyfryzować firmę z myślą o środowisku?". To zbiór praktycznych wskazówek skierowany do małych i średnich firm, który ma uświadomić przedsiębiorców, w jakich obszarach najłatwiej digitalizować biznes. Raport wyjaśnia też, jakie płyną z tego korzyści.

Przeczytajcie także: Klienci Ubera uregulują rachunek Blikiem

Jak przekonują autorzy przewodnika, pierwszym działaniem na rzecz cyfryzacji firmy powinno być eliminowanie papierowej dokumentacji – procesy biznesowe trzeba digitalizować. Przynosi to nie tylko oszczędność materiałów, ale też czasu i przestrzeni. Transformację tego typu ułatwić może kwalifikowany podpis elektroniczny, który ma taką moc prawną, jak ten tradycyjny.

Kolejnym obszarem wartym uwagi są finanse, konkretnie księgowość i podatki. Z raportu wynika, że już dzisiaj siedmiu na dziesięciu przedsiębiorców uznaje je za najbardziej zdigitalizowaną część swojego biznesu. Inwestycja w cyfrowe narzędzia pozwala w tym przypadku zwiększyć wydajność i ciąć koszty. Pozytywne zmiany to zasługa m.in. banków i fintechów, które dostarczają firmom odpowiednie narzędzia, ale też np. służą doradztwem.

Przeczytajcie także: Allegro zapowiada nową opłatę

Zmiany muszą też zachodzić w biurach. Zagadnieniem wartym uwagi jest energooszczędność, o którą można zadbać wymianą oświetlenia na LED, instalacją czujników ruchu (oświetlenie nie będzie włączone w pustym biurze) czy utrzymywaniem odpowiedniej temperatury. Autorzy raportu zachęcają też do umieszczania w przestrzeni biurowej roślinności, segregacji odpadów i nagradzaniu proekologicznych zachowań pracowników.

Właściwe wdrożenie tych wytycznych dla środowiska oznacza mniejszy ślad węglowy czy redukcję zużycia surowców. Dla samego przedsiębiorstwa to nie tylko bezpośrednie oszczędności – rosnąć powinno zadowolenie pracowników. Cyfrowe rozwiązania to też większe bezpieczeństwo. Osoby zainteresowane poradnikiem, znajdą go pod tym adresem.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies