Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy rynek płatności odroczonych w Polsce wciąż będzie rosnąć? Zapraszamy na Cashless Breakfast

Odpowiedzi m.in. na to pytanie szukać będą uczestnicy najbliższego wydarzenia Cashless Breakfast, które już 22 września odbędzie się w Warszawie

Kilka dni temu Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego opublikowała raport, z którego wynika, że miesięczna wartość płatności odroczonych (z ang. buy now, pay later, BNPL), udzielonych przez cztery firmy (w tym Allegro Pay), wyniosła w czerwcu bieżącego roku bez mała 100 mln zł. W porównaniu z całym rynkiem kredytów to wciąż niewiele (z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w tym samym okresie wartość np. udzielonych przez banki tylko kredytów ratalnych wyniosła ponad 1,3 mld zł). Jednak dynamika wzrostu BNPL jest imponująca. W porównaniu z czerwcem 2021 r. wartość płatności odroczonych, sfinansowanych przez te same, analizowane przez FRRF firmy, wzrosła o 56 proc.

Przeczytajcie także: Już co 9 płatność kartą jest w Polsce mobilna

Gwarancji na to oczywiście nie ma, ale można się spodziewać, że w najbliższej przyszłości dynamika wzrostu wartości rynku BNPL będzie jeszcze większa. Wszystko za sprawą nowych graczy, którzy na ten rynek mają zamiar wejść. Mowa przede wszystkim o operatorze systemu Blik, który pracuje nad swoimi płatnościami odroczonymi wspólnie z Mastercardem i kilkoma bankami (Millennium, mBank, Santander i ING) oraz PKO BP, które swoje BNPL już testuje i zamierza wdrożyć w IV kw. bieżącego roku.

Ale instytucje oferujące płatności odroczone będą musiały zmierzyć się także z wyzwaniami, takimi jak wzrost kosztu finansowania towarzyszący rosnącym stopom procentowym, zwiększająca się konkurencja na rynku także ze strony niektórych wydawców kart kredytowych oraz właścicieli sklepów internetowych opracowujących własne narzędzia do płatności odroczonych czy wreszcie możliwość uregulowania tego rynku.

Przeczytajcie także: Fundacja Polska Bezgotówkowa ma nową prezeskę

To tylko niektóre zagadnienia, które mogą stać się pretekstem do dyskusji ekspertów i rynkowych praktyków podczas najbliższej edycji Cashless Breakfast. Wydarzenie odbędzie się 22 września w Warszawie. Partnerem głównym projektu został Polski Standard Płatności, operator systemu Blik. Dla naszych czytelników zarezerwowaliśmy pięć bezpłatnych wejściówek na Cashless Breakfast. Jeśli chcecie zdobyć jedną z nich wyślijcie e-mail na adres kontakt@cashless.pl z BNPL w tytule i napiszcie, dlaczego mamy ją przyznać akurat Wam. Na zgłoszenia czekamy do 12 września włącznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies