Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rynek BNPL w Polsce urósł w ciągu roku. Ale to wciąż niewielka część całego sektora pożyczkowego

W czerwcu z usług BNPL skorzystało w kraju ok. 180 tys. klientów

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego podsumowała z CRIF (dostawca informacji kredytowej) funkcjonowanie sektora pożyczek odroczonych w Polsce. Okazuje się, że w czerwcu firmy działające na tym rynku udzieliły finansowania o wartości blisko 96 mln zł. To o ponad 56 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Przeczytajcie także: Fintech SumUp z usługą dla klientów indywidualnych

Podmioty z segmentu BNPL w czerwcu udzieliły ok. 300 tys. pożyczek – o ponad 24 proc. więcej niż przed rokiem. W podsumowanym miesiącu z rozwiązań tego typu skorzystało 180 tys. klientów (prawie 30 proc. więcej rok do roku). Średnia wartość pojedynczej pożyczki wyniosła 315 zł (wzrost o blisko 26 proc. rok do roku). Co ciekawe, niemal 86 proc. pożyczek z tego segmentu nie przekroczyło progu 500 zł (w momencie ich udzielenia).

Dla porównania sektor tradycyjnych pożyczek pozabankowych w lipcu udzielił finansowania o wartości 1,11 mld zł. W tym czasie przyznano ok. 310 tys. pożyczek – wynik zbliżony do tego odnotowanego w BNPL. Jednak w tym przypadku średnia kwota pożyczki w lipcu wyniosła ponad 3,6 tys. zł. Porównując te dane łatwo zauważyć, że pod względem wartości sektor płatności odroczonych stanowi niespełna 10 proc. rynku pożyczkowego.

Przeczytajcie także: Link4 z aplikacją Internetowy Status Szkody

Na koniec warto zaznaczyć, że w czerwcu niespełna 4 proc. klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL. Oznacza to, że bazy klientów tych segmentów przenikają się w ograniczonym stopniu, a płatności odroczone zaspokajają inne potrzeby konsumentów.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego podaje, że reprezentuje instytucje posiadające 60-proc. udział w polskim rynku pożyczek pozabankowych. Raport na temat płatności odroczonych obejmuje dane z czterech firm, a więc to obraz tylko części rynku BNPL w Polsce. FRRF nie wskazuje nazw podmiotów, które udostępniły dane do raportu.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies