Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sieć wpłatomatów w Polsce nadal rośnie. W czerwcu na rynku było już ok. 9,3 tys. takich urządzeń

W ciągu roku sieć wpłatomatów w Polsce urosła o niemal 600 sztuk

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec II kw. bieżącego roku instytucje z Polski zarządzały siecią 9292 wpłatomatów. To oznacza, że urządzeń tych wciąż w naszym kraju przybywa. Na koniec I kw. 2022 r. na rynku było o 291 wpłatomatów mniej. Natomiast w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku sieć urosła o 582 maszyny.

Przeczytajcie także: Iwona Duda ma odejść z PKO BP

Jest kilka czynników decydujących o tym, że wpłatomatów jest coraz więcej w Polsce. Jednym z nich może być rosnąca liczba oddziałów bankowych, w których rezygnuje się z tradycyjnej obsługi kasowej i przenosi się ją do strefy automatycznej z bankomatami i wpłatomatami.

Najwięcej wpłatomatów w Polsce ma Euronet. Jego sieć liczy już 3339 urządzeń. Na drugiej pozycji znajduje się firma ITCARD ze swoją siecią Planet Cash – 2181 wpłatomatów, a na podium mieści się jeszcze pierwszy z banków – PKO BP, który w czerwcu miał 1271 wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Przedawakacyjny wzrost liczby bankomatów

Warto zwrócić uwagę, że z listy sieci wpłatomatów znika kolejna instytucja, a więc mBank. Co nie znaczy oczywiście, że klienci tego banku zostali pozbawieni możliwości korzystania z urządzeń. Tyle że zarządzanie siecią mBanku przejęły podmioty zewnętrzne takie jak ITCARD i Euronet. Zresztą oddawanie własnych bankomatów i wpłatomatów pod opiekę wyspecjalizowanych instytucji to trend trwający od dawna. Wcześniej podobne decyzje podjęły m.in. BNP Paribas, ING, Credit Agricole czy Getin.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies