Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie tylko z polskich ulic znikają bankomaty. Doniesienia z Hiszpanii i Irlandii

W ciągu minionych dwóch lat z polskiego rynku zniknęło ponad 1,3 tys. bankomatów, ale w innych krajach ten proces postępuje równie szybko

Od dłuższego czasu na polskim rynku zmniejsza się liczba bankomatów. Dla przykładu w I kw. 2020 r. było ich ponad 22,5 tys., podczas gdy w marcu bieżącego roku – już tylko 21,2 tys. Oznacza to, że w okresie tym sieć urządzeń w naszym kraju zmniejszyła się o ponad 1,3 tys. sztuk. Zjawisko to przyczyniło się nawet do powołania przez Narodowy Bank Polski specjalnego zespołu, który ma zadbać o bezpieczeństwo obrotu gotówkowego i m.in. rozwiązać problem znikających bankomatów.

Przeczytajcie także: W ciągu I kw. z bankomatów wyjęto 90 mld zł

Tymczasem kurcząca się sieć bankomatów to cecha nie tylko polskiego rynku. Tylko w ciągu minionego tygodnia pojawiły się podobne doniesienia z dwóch krajów: Irlandii i Hiszpanii. Sprawcą zamieszania w pierwszym z nich jest jeden z największych, tamtejszych banków – AIB. Instytucja zdecydowała nie tylko o wycofaniu obsługi kasowej z dużej części swoich oddziałów, ale także o likwidacji zlokalizowanych tam bankomatów. Bank ma w Irlandii 170 oddziałów, a 22 z nich już są bezgotówkowe. Teraz ogłosił plany odnośnie do 70 kolejnych placówek.

Służby prasowe instytucji informowały, że decyzja jest związana ze znacznym wzrostem wykorzystania cyfrowych usług bankowych i spadkiem liczby wizyt w oddziałach, a także mniejszym zainteresowaniem gotówką. Wokół nagłośnionej przez media decyzji AIB zrobiło się jednak tyle szumu, że, jak informuje BBC, bank zdecydował odwołać swoje plany.

Przeczytajcie także: Fintech PayEye likwiduje stare konta użytkowników

Z kolei, jak doniosła Polska Agencja Prasowa, w Hiszpanii trzy organizacje, reprezentujące tamtejszy sektor bankowy, podpisały porozumienie z narodowym operatorem pocztowym, w sprawie dostarczania gotówki, głównie emerytom, w oddalonych ośrodkach wiejskich. Szacuje się, że mniej więcej 700 tys. z takich osób wciąż nie korzysta z bankowości elektronicznej i są one w kłopocie, bo sieć bankomatów w tym kraju zmniejsza się. Tylko w ciągu ostatniego roku z tamtejszych ulic zniknęło 1,1 tys. tych urządzeń.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies