Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie tylko z polskich ulic znikają bankomaty. Doniesienia z Hiszpanii i Irlandii

W ciągu minionych dwóch lat z polskiego rynku zniknęło ponad 1,3 tys. bankomatów, ale w innych krajach ten proces postępuje równie szybko

Od dłuższego czasu na polskim rynku zmniejsza się liczba bankomatów. Dla przykładu w I kw. 2020 r. było ich ponad 22,5 tys., podczas gdy w marcu bieżącego roku – już tylko 21,2 tys. Oznacza to, że w okresie tym sieć urządzeń w naszym kraju zmniejszyła się o ponad 1,3 tys. sztuk. Zjawisko to przyczyniło się nawet do powołania przez Narodowy Bank Polski specjalnego zespołu, który ma zadbać o bezpieczeństwo obrotu gotówkowego i m.in. rozwiązać problem znikających bankomatów.

Przeczytajcie także: W ciągu I kw. z bankomatów wyjęto 90 mld zł

Tymczasem kurcząca się sieć bankomatów to cecha nie tylko polskiego rynku. Tylko w ciągu minionego tygodnia pojawiły się podobne doniesienia z dwóch krajów: Irlandii i Hiszpanii. Sprawcą zamieszania w pierwszym z nich jest jeden z największych, tamtejszych banków – AIB. Instytucja zdecydowała nie tylko o wycofaniu obsługi kasowej z dużej części swoich oddziałów, ale także o likwidacji zlokalizowanych tam bankomatów. Bank ma w Irlandii 170 oddziałów, a 22 z nich już są bezgotówkowe. Teraz ogłosił plany odnośnie do 70 kolejnych placówek.

Służby prasowe instytucji informowały, że decyzja jest związana ze znacznym wzrostem wykorzystania cyfrowych usług bankowych i spadkiem liczby wizyt w oddziałach, a także mniejszym zainteresowaniem gotówką. Wokół nagłośnionej przez media decyzji AIB zrobiło się jednak tyle szumu, że, jak informuje BBC, bank zdecydował odwołać swoje plany.

Przeczytajcie także: Fintech PayEye likwiduje stare konta użytkowników

Z kolei, jak doniosła Polska Agencja Prasowa, w Hiszpanii trzy organizacje, reprezentujące tamtejszy sektor bankowy, podpisały porozumienie z narodowym operatorem pocztowym, w sprawie dostarczania gotówki, głównie emerytom, w oddalonych ośrodkach wiejskich. Szacuje się, że mniej więcej 700 tys. z takich osób wciąż nie korzysta z bankowości elektronicznej i są one w kłopocie, bo sieć bankomatów w tym kraju zmniejsza się. Tylko w ciągu ostatniego roku z tamtejszych ulic zniknęło 1,1 tys. tych urządzeń.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies