Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Drugi mariaż rządu z bankami. Do lekarza będziecie chodzić z kartą, ale nie po to by płacić

Po udanym eksperymencie z wnioskami w ramach programu "500 plus" rząd chce współpracować z bankami przy kolejnym projekcie – karcie ubezpieczenia zdrowotnego. Pisze dziś o tym Dziennik Gazeta Prawna

O planach wykorzystania bankowych systemów transakcyjnych do kontaktu obywateli z administracją państwową pisałem kilka miesięcy temu, gdy dotarłem do dokumentów koncepcyjnych programu cashless/paperless. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj. Już wówczas pojawiły się pomysły udziału banków w programie "500 plus" oraz w projekcie usprawnienia procesu wymiany informacji pomiędzy pacjentami a państwową służbą zdrowia.

Dziś wiadomo, że mariaż rządu z bankami przy "500 plus" okazał się sukcesem – ponad 90 proc. wniosków składanych przez Polaków w internecie pochodzi z bankowych systemów transakcyjnych. Czy takim samym sukcesem okaże się kolejny pomysł pożenienia usługi bankowej z państwową?

Przeczytajcie także: Płatności wkraczają do samolotów

Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna donosi, iż Ministerstwo Zdrowia planuje połączyć kartę ubezpieczenia zdrowotnego z krajową kartą płatniczą, nad którą pracują polskie banki. Zadaniem KUZ byłoby potwierdzenie, że pacjent był u lekarza, umożliwiałaby ona też dostęp do danych ratunkowych oraz historii choroby. Mogłaby też zastępować podpis elektroniczny, gwarantować wiarygodność elektronicznej dokumentacji medycznej i bezpieczny dostęp do własnych danych medycznych.

Jak mówi cytowany przez DGP przedstawiciel resortu zdrowia, przejęcie przez banki roli dystrybutora KUZ zintegrowanej z kartą płatniczą, gwarantowałoby, że ten proces zostanie przeprowadzony szybko i sprawnie a każdy zainteresowany miałby dostęp do nowego instrumentu.

Przeczytajcie także: Duży wzrost płatności kartami w internecie

Czy to się uda? Jeżeli banki dostrzegą w tym korzyść dla siebie i zaangażują się w pomysł tak jak przy programie "500 plus", to raczej tak. Pytanie tylko, czy krajowa karta płatnicza będzie wyglądać tak, jak dziś wyobraża to sobie Ministerstwo Zdrowia. Być może nie będzie to kawałek plastiku a aplikacja w smartfonie...

Natomiast pomysły zaangażowania banków w dystrybucję KUZ, podobnie jak wcześniej w proces składania wniosków w programie "500 plus", wyglądają mi na takie pojedyncze strzały w wojnie z papierologią. Daleko im do ofensywy z prawdziwego zdarzenia, na jaką zasługuje nazwa paperless. Ale być może trudno o nią w sytuacji, gdy operacja przeprowadzana jest na żywym organizmie?

Więcej na temat KUZ przeczytacie w DGP

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies