Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważny komunikat KNF w sprawie kryptowalut. Działanie w tym biznesie stanie się jeszcze trudniejsze

KNF uważa, że kryptowaluty mogą służyć obejściu sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Dlatego chciałby, aby instytucje nadzorowane zakończyły współpracę z biznesem krypto, gdy nie mają pewności, że nie obsługuje on osób i firm objętych sankcjami

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat w sprawie współpracy podmiotów nadzorowanych, takich jak np. banki czy instytucje płatnicze, z firmami działającymi w branży kryptowalut. Komunikat jest związany z podejrzeniem, że osoby i firmy z Rosji i Białorusi, objęte sankcjami związanymi z wojną na Ukrainie, mogą je obchodzić właśnie dzięki wykorzystaniu walut wirtualnych.

Przeczytajcie także: KNF korzysta ze sztucznej inteligencji od Quantee

Jak KNF pisze w swoim komunikacie, podmioty objęte sankcjami mogą wykorzystywać kryptowaluty w procesie unikania skutków tych sankcji. Wynikać to ma z faktu, że instrumenty takie jak waluty wirtualne mogą umożliwiać zachowanie anonimowości lub przynajmniej utrudniać identyfikację stron transakcji oraz ich ostatecznych beneficjentów.

Dalej KNF pisze, że oczekuje od nadzorowanych przez siebie podmiotów zachowania najwyższej staranności oraz ostrożności przy podejmowaniu czy kontynuowaniu współpracy z firmami z branży walut wirtualnych lub nawet instytucjami współpracującymi z nimi.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty na liście MIP-ów

– KNF oczekuje, aby w przypadku braku możliwości wykluczenia istnienia powiązań tych podmiotów z Federacją Rosyjską lub Republiką Białorusi albo też z transakcjami realizowanymi w imieniu lub na rzecz osób powiązanych z tymi państwami, obowiązane podmioty nadzorowane decydowały o zakończeniu lub niepodejmowaniu współpracy – czytam w opublikowanym dziś przez KNF dokumencie.

Okiem redaktora

Polski nadzór od dawna ma bardzo krytyczny stosunek do biznesu związanego z kryptowalutami. W przeszłości skutkowało to m.in. wprowadzaniem giełd i kantorów umożliwiających wymianę i obrót walutami cyfrowymi na listę ostrzeżeń publicznych czy też zaleceniami, w efekcie których banki odmawiały zakładania rachunków bankowych takim podmiotom. W rezultacie z Polski wyniosła się za granicę większość rodzimych, znaczących graczy na tym rynku.

Na mocy dotychczasowych regulacji i zaleceń udawało się jednak wybranym firmom prowadzić działalność, a część z nich trafiła nawet na listę małych instytucji płatniczych, prowadzoną przez KNF. Po lekturze dzisiejszego komunikatu wydaje się jednak, że będzie to jeszcze bardziej problematyczne, bo niezwykle trudne może okazać się udowodnienie w niektórych przypadkach, że wśród stron transakcji kryptowalutowych nie ma podmiotów objętych sankcjami.

Jacek Uryniuk
KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies