Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe podmioty na liście MIP-ów. Wśród nich Paytree, działający na rynku odroczonych płatności

Komisja usunęła też z rejestru spółkę TNN Finance, prowadzącą serwis wymiany walut pod adresem kantoronline.pl

KNF poszerzył ostatnio listę małych instytucji płatniczych. Łącznie w rejestrze pojawiły się 143 firmy, ale trzeba zaznaczyć, że kilkanaście z nich zostało już z niego wykreślonych. W tym tygodniu do zestawienia dołączono łódzką spółkę IO2B, prowadzącą m.in. działalność wydawniczą. Wśród świadczonych usług zgłoszonych KNF firma wymieniła m.in. działania niezbędne do prowadzenia rachunku płatniczego, przyjmowanie wpłat gotówki oraz jej wypłacanie.

Przeczytajcie także: Google zapowiedziało wirtualne karty

Do rejestru dołączyła też gdańska spółka Paytree, w którą latem 2021 roku zainwestowała firma Blue Media, obejmując 18 proc. udziałów. Fintech powstał niespełna dwa lata temu i oferuje pożyczki pozabankowe. Jedną z usług podmiotu jest Payka – system płatności odroczonych za domowe rachunki, w tym energię elektryczną, gaz czy abonamenty telekomów.

Jak to działa? Po otrzymaniu rachunku, klient wchodzi do elektronicznego biura obsługi klienta swojego dostawcy lub otwiera wiadomość e-mail z informacją o nowym rachunku oraz linkiem do płatności. W eBOK-u lub na stronie płatności wybiera jako metodę płatności "Payka – zapłać później" i wypełnia krótki formularz. Dane zatwierdza się logowaniem do bankowości elektronicznej. Po pozytywnej weryfikacji klient otrzymuje umowę, którą musi zaakceptować kodem SMS. Płatność za usługę można uregulować jednorazowo po 30 dniach lub rozłożyć ją na cztery raty.

Przeczytajcie także: Wkrótce ubezpieczenia komunikacyjne w Pekao24 i PeoPay

KNF poszerzał swój rejestr, ale też wykreślił z niego spółkę TNN Finance, prowadzącą serwis wymiany walut pod adresem kantoronline.pl. W tym przypadku nie ma jednak mowy o zaskoczeniu – kilka tygodni temu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Komisja zdecydowała o zakazaniu spółce prowadzenia działalności w charakterze małej instytucji płatniczej. Argumentowano wówczas, że firma rażąco naruszyła przepisy oraz nie wywiązała się z obowiązków wynikających z ustawy o usługach płatniczych.

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies