Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Waluciarz ponownie w tarapatach. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację KNF

NSA uznał skargę kasacyjną KNF-u do wyroku WSA uchylającego decyzję Komisji o odebraniu Waluciarzowi licencji KIP

Za nami kolejna odsłona sporu między spółką Waluciarz a Komisją Nadzoru Finansowego. Tym razem górą jest ta ostatnia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jej skargę kasacyjną do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym to wyroku WSA uchylił decyzję KNF o odebraniu Waluciarzowi zezwolenia na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. O sprawie informuje Puls Biznesu.

Przeczytajcie także: Allegro znowu testuje nowe warunki w usłudze Smart

Waluciarz to platforma służąca do wymiany walut i przekazów pieniężnych. Problemy spółki zaczęły się w połowie 2018 roku, kiedy Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące firmy oraz jej klientów. Instytucja podejrzewała, że platforma służy do prania pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych popełnianych przez Wietnamczyków działających w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej.

Prokuratura przekazała tę informację KNF, która pod koniec 2018 roku wszczęła postepowanie w sprawie cofnięcia Waluciarzowi licencji KIP. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać w październiku kolejnego roku, że Komisja cofnęła spółce licencję w trybie natychmiastowym. Niedługo później zatrzymano 18 osób: 6 związanych z Waluciarzem i 12 z jego klientami. Śledczy oskarżali wówczas prezesa Waluciarza, Rafała Paluszkiewicza, o kierowanie grupą przestępczą, która wytransferowała z Polski prawie 8,2 mld zł. Ten nie przyznawał się do winy i nazywał zarzuty absurdalnymi.

Przeczytajcie także: Millennium zapowiada nowe konto 360°

Na początku 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Komisja Nadzoru Finansowego niesłusznie odebrała licencję krajowej instytucji płatniczej spółce Waluciarz i uchylił tę decyzję. WSA ocenił, że decyzja Komisji była nieuzasadniona oraz niepoparta odpowiednimi dowodami, a sam KNF naruszył prawo przy jej podejmowaniu. Prezes Waluciarza zapowiadał wówczas, że będzie się domagał odszkodowania od Skarbu Państwa, a kolei KNF deklarował złożenie skargi kasacyjnej. Okazało się, że ta ostatnia przyniosła skutek.

NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jak podaje Puls Biznesu, w ustnym uzasadnieniu tej decyzji miały się też znaleźć konkretne instrukcje dla WSA wskazujące, że finalnie sprawa zostanie rozpatrzona na korzyść KNF.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies