Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Waluciarz ponownie w tarapatach. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację KNF

NSA uznał skargę kasacyjną KNF-u do wyroku WSA uchylającego decyzję Komisji o odebraniu Waluciarzowi licencji KIP

Za nami kolejna odsłona sporu między spółką Waluciarz a Komisją Nadzoru Finansowego. Tym razem górą jest ta ostatnia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jej skargę kasacyjną do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym to wyroku WSA uchylił decyzję KNF o odebraniu Waluciarzowi zezwolenia na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. O sprawie informuje Puls Biznesu.

Przeczytajcie także: Allegro znowu testuje nowe warunki w usłudze Smart

Waluciarz to platforma służąca do wymiany walut i przekazów pieniężnych. Problemy spółki zaczęły się w połowie 2018 roku, kiedy Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące firmy oraz jej klientów. Instytucja podejrzewała, że platforma służy do prania pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych popełnianych przez Wietnamczyków działających w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej.

Prokuratura przekazała tę informację KNF, która pod koniec 2018 roku wszczęła postepowanie w sprawie cofnięcia Waluciarzowi licencji KIP. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać w październiku kolejnego roku, że Komisja cofnęła spółce licencję w trybie natychmiastowym. Niedługo później zatrzymano 18 osób: 6 związanych z Waluciarzem i 12 z jego klientami. Śledczy oskarżali wówczas prezesa Waluciarza, Rafała Paluszkiewicza, o kierowanie grupą przestępczą, która wytransferowała z Polski prawie 8,2 mld zł. Ten nie przyznawał się do winy i nazywał zarzuty absurdalnymi.

Przeczytajcie także: Millennium zapowiada nowe konto 360°

Na początku 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że Komisja Nadzoru Finansowego niesłusznie odebrała licencję krajowej instytucji płatniczej spółce Waluciarz i uchylił tę decyzję. WSA ocenił, że decyzja Komisji była nieuzasadniona oraz niepoparta odpowiednimi dowodami, a sam KNF naruszył prawo przy jej podejmowaniu. Prezes Waluciarza zapowiadał wówczas, że będzie się domagał odszkodowania od Skarbu Państwa, a kolei KNF deklarował złożenie skargi kasacyjnej. Okazało się, że ta ostatnia przyniosła skutek.

NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jak podaje Puls Biznesu, w ustnym uzasadnieniu tej decyzji miały się też znaleźć konkretne instrukcje dla WSA wskazujące, że finalnie sprawa zostanie rozpatrzona na korzyść KNF.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies