Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Papaya Global przejmuje Azimo. W transakcji uczestniczy polski fundusz MCI

Szczegóły operacji nie zostały ujawnione, ale jej wartość mogła wynieść od 150 do 200 mln dolarów

Izraelski startup Papaya Global, dostarczający platformę chmurową do kadrowej i płacowej obsługi firm, stanie się właścicielem fintechu Azimo, działającego w segmencie transferów pieniężnych. Kwota transakcji nie została ujawniona, ale serwis techcrunch.com podaje, że mogła ona wynieść od 150 do 200 mln dolarów. Doniesienia te potwierdza polski fundusz MCI, który uczestniczy w tym procesie.

Przeczytajcie także: Bank Millennium ułatwia klientom inwestowanie

Notowany na GPW fundusz MCI zainwestował w Azimo w 2015 roku. Teraz podmiot zamieni na gotówkę połowę udziałów w fintechu, a resztę wymieni na pakiet akcji Papaya Global, o czym informuje Michał Górecki, starszy dyrektor inwestycyjny w MCI. Chociaż menedżer nie ujawnił konkretnej kwoty przejęcia, stwierdził, że była ona "dziewięciocyfrowa w funtach brytyjskich". Firma osiągnęła ponoć dobry zwrot z inwestycji. Jednocześnie może się pochwalić kolejnym jednorożcem w portfolio – Papaya Global jest wyceniane na kilka miliardów dolarów.

Wycena wywodzącego się z Izraela startupu szybko rośnie, a przejęcie Azimo może to nawet zdynamizować. Kupowany fintech posiada licencje instytucji płatniczej w Holandii (a zatem także w innych krajach UE), Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie oraz Hongkongu. Nowy właściciel może jednak skorzystać nie tylko dzięki ekspansji geograficznej – pojawia się szansa na tworzenie nowych usług w ramach platformy chmurowej, w tym natychmiastowych przelewów wypłat.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wdraża terminal aplikacyjny

Azimo chwali się na swojej stronie ponad 2 mln użytkowników i jest to z pewnością wynik, którego nie można bagatelizować, ale firma założona dekadę temu w Londynie nie osiągnęła takiej skali, jak np. stanowiący konkurencję Wise. Co ciekawe, związki Azimo z Polską nie kończą się na MCI – w gronie założycieli biznesu znaleźli się Polacy, a pokaźna część zespołu pracuje w krakowskim biurze podmiotu. Przed dwoma laty spółka chwaliła się, że pozyskała 20 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Inwestycyjnego i pieniądze te miały posłużyć m.in. rozbudowie działu technicznego nad Wisłą.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies