Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Telekomy będą analizować treść SMS-ów wysyłanych do klientów? Rząd szuka pomysłu na ograniczenie wyłudzeń danych

Rząd chce przygotować ustawę, która ograniczy zjawiska phishingu, smishingu i spoofingu

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiedziała dzisiaj, że jeszcze w marcu zostanie przedstawiona propozycja zmiany przepisów, która pozwoli ograniczyć phishing, a zwłaszcza smishing. To ataki wymierzone w użytkowników telefonów komórkowych, których celem najczęściej jest wyłudzenie danych, np. logowania na rachunek w banku, a w konsekwencji kradzież środków.

Przeczytajcie także: Autopay uruchomił płatności za paliwo na stacjach benzynowych

Reprezentujący KPRM sekretarz stanu ds. cyfryzacji, Janusz Cieszyński, uważa, że w celu ograniczenia zjawiska potrzebne jest włączenie do walki z oszustami operatorów sieci komórkowych, którzy dzisiaj nie mają narzędzi do działań tego typu. Nowe przepisy miałyby to zmienić. Obecnie telekomy we współpracy z NASK i UKE blokują jedynie wejścia na strony zidentyfikowane jako szkodliwe. Docelowo chodzi jednak także o zwalczanie kampanii, które zachęcają do odwiedzania tych adresów.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadza płatności odroczone

Cieszyński wyjaśnił, że w najbliższym czasie pakiet rozwiązań ma być poszerzony o ochronę przed spoofingiem, czyli podszywaniem się pod cudzy numer telefonu. Taki komplet przepisów miałby potem trafić na szybką ścieżkę legislacyjną. Co ciekawe, urzędnik przyznał, że przegapiono moment, w którym konieczne było wprowadzenie wspomnianych zabezpieczeń. Jednocześnie zauważono, że problemy te wymagają wykazania się kreatywnością, bo nie ma dla nich gotowych rozwiązań. Możliwe, że nowe narzędzia będą działały niczym filtry w skrzynkach mailowych. Wymaga to jednak umożliwienia operatorom automatycznego analizowania treści SMS-ów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies