Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Strategiczna decyzja operatora Blika. Spółka wprowadza nową opłatę systemową

Nowy cennik Polskiego Standardu Płatności ma zacząć obowiązywać za kilka miesięcy

Źródła serwisu cashless.pl donoszą, że 1 czerwca bieżącego roku w cenniku Polskiego Standardu Płatności (operator systemu Blik) pojawi się nowa tzw. opłata systemowa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może ona wynieść maksymalnie 0,19 proc. Dotychczas transakcja Blikiem wiązała się tylko z opłatą transakcyjną wynoszącą ok. 0,2 proc. Nowa polityka cenowa PSP wzbudza więc emocje wśród tzw. integratorów, obsługujących płatności w sklepach internetowych, bo oznacza, że koszty obsługi transakcji Blikiem mogą wzrosnąć niemal dwukrotnie.

Doniesienia o tym, że PSP zamierza wprowadzić zmiany w cenniku, docierają do mnie od kilku tygodni. Teraz potwierdziło je biuro prasowe PSP, choć nie podając jednak danych na temat szczegółowych stawek. – PSP modyfikuje swoje warunki biznesowe, dostosowując mechanizmy cenowe do wieloletnich standardów funkcjonujących w alternatywnych systemach płatności. Jednocześnie możemy powiedzieć, że dbamy o to, aby opłaty ponoszone przez agentów rozliczeniowych, wynikające z cenników PSP, były atrakcyjne cenowo w stosunku do alternatywnych systemów płatności udostępnianych na rynku – czytam w oświadczeniu operatora Blika, nadesłanym do redakcji cashless.pl.

Przeczytajcie także: Elzab udostępni płatności na kasach fiskalnych

Warto wspomnieć, że system Blik niedawno obchodził swoje siódme urodziny. Rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów banków z Polski. W środowisku e-commerce stało się najczęściej wybieranym narzędziem do płatności elektronicznych, pokonując nawet przelewy pay by link, które dotąd królowały na polskim rynku. Tak szybkie zdystansowanie najważniejszego konkurenta było możliwe przede wszystkim dzięki wygodzie i bezpieczeństwie korzystania z Blika w internecie, ale także dzięki cenom.

Prowizje pobierane obecnie przez Blika są niższe niż te dotyczące kart. W ich wypadku podstawowa opłata wynosi 0,2-0,3 proc. (w zależności od rodzaju karty), ale dodatkowo stosowane są porównywalnej wysokości opłaty systemowe). W przypadku pay by linków konkretne stawki nie są znane, gdyż przelewy tego rodzaju są oferowane na podstawie bezpośrednich umów między integratorami a bankami (zapewne stawki są różne, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że standardowo są wyższe niż dotychczasowe stawki Blika).

Ta cecha Blika powodowała, że integratorom płatności internetowych takim jak na przykład PayU, Przelewy24 czy Tpay, było na rękę, gdy popularność Blika rosła. A ta rosła, bo płatność Blikiem jest wygodniejsza niż transakcja tradycyjną kartą czy przelewem pay by link. Czy teraz to się może zmienić? To znaczy, czy po podwyżce prowizji przez operatora Blika integratorzy zrezygnują z jego oferowania, albo na swoich bramkach płatniczych będą lepiej eksponować konkurencyjne rozwiązania? Decyzja taka będzie trudna, bo, jak wspomniałem wyżej, Blik stał się podstawowym narzędziem płatniczym w polskim e-commerce, lubianym przez klientów oraz właścicieli sklepów ze względu na wysoką tzw. konwersję (czyli duży udział transakcji zakończonych powodzeniem w całości transakcji zainicjowanych przez klientów).

Przeczytajcie także: Już 170 tys. klientów mBanku płaci Blikiem zbliżeniowo

PSP przymierzał się do wprowadzenia nowej opłaty już dawno, a ma to związek z chęcią dostosowania cenników do rozwiązań konkurencyjnych, które nawet po podwyżce mają pozostać mniej atrakcyjne cenowo niż Blik. Poprawa zyskowności spółki ma zaś pomóc w sfinansowaniu kolejnych inwestycji, planowanych przez Blika. W tym miejscu warto przypomnieć, że PSP zamierza wprowadzić własne rozwiązanie do płatności odroczonych, systematycznie rozwija transakcje P2P (na numer telefonu odbiorcy), niedawno udostępnił płatności zbliżeniowe i zamierza rozwijać się także na arenie międzynarodowej.

Biuro prasowe PSP podkreśla ponadto, że zmiany w cenniku nie dotkną wszystkich operatorów płatności w jednakowym stopniu. System Blik oferuje bowiem specjalne stawki kierowane do integratorów obsługujących m.in. mikropłatności, transakcje w transporcie publicznym, administracji publicznej czy płatności za rachunki. W takich segmentach obowiązują limity maksymalnych prowizji, dzięki czemu zmiana cennika Blika nie będzie ich dotyczyć.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies