Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: Express Elixir znowu podwoił liczbę transakcji. Wyniki rosną także w pozostałych systemach rozliczeniowych

W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku systemy KIR-u urosły pod względem liczby i wartości przetwarzanych transakcji

KIR zaprezentował styczniowe statystyki dotyczące swoich systemów rozliczeniowych. W poprzednim miesiącu wzrosty zanotowały wszystkie Elixiry, ale w ujęciu procentowym wyniki najbardziej poprawił ten umożliwiający realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu Blik. W omawianym okresie w Express Elixir rozliczono 13,25 mln transakcji o wartości 9,01 mld zł. Tymczasem w styczniu 2021 roku zrealizowano w nim 6,66 mln transakcji o łącznej wartości blisko 5,9 mld zł. Wzrosty wyniosły zatem odpowiednio 99 proc. i 53 proc.

Przeczytajcie także: Aż 29 nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, w styczniu zanotowano 3,41 mln transakcji o łącznej wartości 22,9 mld euro. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 roku transakcji było 2,63 mln, a ich wartość wyniosła 13,32 mld euro. Oznacza to, że wzrosty wyniosły odpowiednio 30 proc. i 72 proc. Natomiast w systemie Elixir w styczniu rozliczono 167,29 mln transakcji o wartości 567,74 mld zł. W tym samym okresie poprzedniego roku rozliczono 159,72 mln przelewów o wartości 475,59 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji wzrosła zatem o 5 proc., a ich wartość o 19 proc.

Przeczytajcie także: Tadeusz Kościński odchodzi z Ministerstwa Finansów

Niedawno Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych w III kwartale 2021 roku. Zawarto w nim m.in. dane dotyczące systemu Express Elixir, ale też konkurencyjnego Blue Cash, którego operatorem jest Blue Media. W tym drugim przypadku w omawianym okresie zarejestrowano blisko 3 mln transakcji o łącznej wartości 3,5 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrosty odpowiednio o 8 proc. i 10 proc. Po zsumowaniu wyników obu systemów, działających w modelu 24/7/365, okazuje się, że w III kwartale 2021 roku przetworzyły one 36,4 mln transakcji o łącznej wartości 29,7 mld zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies