Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fińsko-polski startup pozyskał 136 mln dolarów finansowania. Jego mikrosatelity służą ubezpieczycielom do wyceny szkód

Mikrosatelity Iceye wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru SAR, z bardzo wysoką częstotliwością, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych

Fińsko-polski startup Iceye pozyskał 136 mln dolarów finansowania w ramach rundy inwestycyjnej serii D. Iceye jest operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi, z którego usług korzystają m.in. ubezpieczyciele.

Mikrosatelity Iceye wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Zdjęcia radarowe mogą być wykonywane nawet przez chmury i w zupełnej ciemności. Na ich podstawie dostarczane są aktualne dane dotyczące m.in. działania sił przyrody. Informacje te mogą być wykorzystywane przez ubezpieczycieli przy likwidacji szkód, ale też do reagowania na klęski żywiołowe czy do monitorowania zmian klimatycznych.

Przeczytajcie także: Z końcem maja Allianz planuje wchłonąć Avivę

Z usług Iceye korzysta m.in. Swiss Re. Rok temu firmy ogłosiły współpracę, w ramach której Swiss Re zyskało możliwość monitorowania stanu rzek na całym świecie w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu może rozwijać system wczesnego ostrzegania o ryzyku powodzi, a jednocześnie dane pozyskiwane od Iceye pozwolą na szybsze rozpatrywanie roszczeń i wypłacanie odszkodowań.

Dane z mikrosatelitów Iceye wykorzystuje również insurtech Descartes, specjalizujący się w ubezpieczeniach parametrycznych. Startup oferuje polisy, w ramach których zapewnia szybkie wypłaty w razie szkód spowodowanych przez powodzie, burze, gradobicia, susze i inne skutki działania przyrody. Do stwierdzenia szkody wykorzystuje informacje z różnych źródeł, w tym zdjęć satelitarnych, internetu rzeczy, zewnętrznych baz danych, czujników i radarów.

Przeczytajcie także: Hojny rok dla europejskich insurtechów

A samo Iceye to projekt mający swoje korzenie w pracach uniwersyteckiej grupy, której zadaniem było zbudowanie pierwszego fińskiego nanosatelity. W 2012 r. dwóch studentów, Rafał Modrzewski i Pekka Laurila (późniejsi założyciele Iceye), rozpoczęło pracę nad projektem mającym na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych z wykorzystaniem radaru SAR. Z czasem studencki projekt został przekształcony w firmę, a ta pozyskała zaufanie inwestorów, którzy w ramach dotychczasowych rund przekazali na jej rozwój łącznie 304 mln dolarów. O sukcesie Iceye zdecydowało m.in. zbudowanie pierwszego na świecie satelity SAR o wadze nieprzekraczającej 100 kg. Obecnie startup ma biura zarówno w Finlandii, jak i w Polsce, a na orbitę trafiają kolejne satelity zbudowane przez tę spółkę. W połowie stycznia tego roku wystrzelono dwa następne z przylądka Canaveral na Florydzie – po raz pierwszy były to satelity zbudowane, licencjonowane i obsługiwane przez amerykański oddział firmy.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies