Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: uwaga na fałszywe strony na temat programu "500 plus"

Resort poinformował o zablokowaniu kolejnej witryny wyłudzającej pieniądze od składających wnioski w ramach rządowego programu

Z depeszy Polskiej Agencji Prasowej wynika, że zablokowana strona była łudząco podobna do oryginału, administrowanego przez władze. Jedyną różnicą była domena "info" zamiast "gov" w adresie rodzina500plus.gov.pl. Na zablokowanej stronie znajdowała się też prośba o podanie numeru telefonu. Wysłanie go było równoznaczne z akceptacją regulaminu i zamówieniem płatnych usług informacyjnych.

Przeczytajcie także: Nowe perfidne oszustwo. Uważajcie na SMS-y z życzeniami

Cytowany w depeszy rzecznik resortu cyfryzacji Karol Manys podkreślił, że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o świadczenie w ramach programu "500 plus" nie ma prawa żądać i nie żąda podawania czy to drogą mejlową czy za pośrednictwem SMS-ów takich danych, jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL lub dowodu osobistego. Dane takie mogą wystarczyć do zaciągnięcia pożyczki czy założenia konta w banku.

Przypomnę, że program "500 plus" jest chyba pierwszym rządowym programem, w który od strony informatycznej zaangażowały się na tak dużą skalę banki. Dzięki temu każdy klient posiadający internetowy dostęp do rachunku prowadzonego przez jeden z kilkunastu działających w kraju banków będzie mógł złożyć wniosek o świadczenie z poziomu serwisu transakcyjnego swojego konta.

Przeczytajcie także: Oto nowy trojan, który przechwyca hasła z SMS-ów od banku

Historia z fałszywą stroną programu "500 plus" to kolejny przykład perfidii ze strony cyberprzestępców. Nie dalej jak kilka dni temu pisałem o innym ataku, tym razem na telefony. Jego autorzy wysyłali na przypadkowe numery SMS-y z życzeniami, po czym informowali, że to usługa płatna i aby z niej zrezygnować należy wysłać wiadomość o określonej treści na podany numer. Gdy ktoś to zrobił, dopiero wtedy uruchamiał płatną usługę nie zdając sobie z tego sprawy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies