Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard i Visa przejmują. Nowych właścicieli zyskały fintechy Currencycloud i Dynamic Yield

Kupiony przez Visę fintech Currencycloud obsługuje transakcje międzynarodowe. Z kolei Yield Dynamic, przejęty przez Mastercard, dostarcza rozwiązania dla sektora gastronomicznego

Visa zakończyła proces przejmowania brytyjskiego fintechu Currencycloud, zajmującego się obsługą międzynarodowych transakcji walutowych. Wcześniej Visa współpracowała już z Currencycloud biorąc m.in. udział w kolejnej rundzie finansowania spółki o wartości 80 mln dolarów wraz m.in. z BNP Paribas. Brytyjski fintech wyceniany jest na 700 mln funtów. Obsługuje ok. 500 klientów bankowych i technologicznych (m.in. Revoluta i Standard Bank) oraz przetwarza ponad 5 mld dolarów miesięcznie.

Przeczytajcie także: Mastercard przejmuje Fincity

Natomiast Mastercard przejął spółkę Dynamic Yield, należącą dotychczas do McDonald’sa. Z udostępnionych informacji wynika, że Dynamic Yield wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję do dostarczania usług dla sektora gastronomicznego i handlowego. Jego platforma umożliwia np. indywidualne rekomendacje dotyczące produktów. Pracuje m.in. nad modernizacją ekranów do składania zamówień w fastfoodach.

Przeczytajcie także: Visa przejmie Tink

Mastercard i Visa należą do najbardziej aktywnych instytucji finansowych pod względem zainteresowania akwizycjami na rynku fintechowym – przeznaczają na to miliardy dolarów. Visa ostatnio ogłosiła na przykład inwestycję w szwedzki startup Tink o wartości 1,8 mld euro. Mastercard z kolei za 0,85 mld dolarów przejął spółkę Ekata, specjalizującą się z cyfrowej weryfikacji tożsamości.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies