Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Po co ludziom szybkie przelewy. Wyniki nowego badania przeprowadzonego na zlecenie KIR i ZBP

Ponad 40 proc. klientów banków chciałoby, aby to przelewy ekspresowe stały się standardowym sposobem przekazywania pieniędzy na rachunki w innych instytucjach

KIR przedstawił wyniki kolejnej edycji cyklicznych badań dotyczących popularności oraz wykorzystania przelewów ekspresowych przez klientów banków. Zgodnie z nimi już 41 proc. ankietowanych chciałoby, aby szybki przelew był standardową opcją w dzisiejszej bankowości – to wzrost o 10 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z poprzedniego roku.

Przeczytajcie także: Pekao podał szczegóły fuzji z Idea Bankiem

Jak pokazują tegoroczne wyniki, więcej niż połowa badanych, a więc 51 proc. sięga po przelewy natychmiastowe, by mieć pewność, że pieniądze od razu pojawią się na koncie drugiej osoby. – W porównaniu do zeszłego roku, o 16 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy wskazali gwarancję szybkiego dotarcia pieniędzy do odbiorcy, jako najczęstszą motywację do korzystania z tego rodzaju płatności – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Przeczytajcie także: Rośnie wykorzystanie systemów rozliczeniowych KIR

Z przelewów natychmiastowych skorzystamy też chętnie opłacając w ostatniej chwili cykliczne rachunki – tę opcję wskazało 41 proc. badanych. W wynikach z 2020 r. wskaźnik ten wynosił 31 proc. Dodatkowo, w tegorocznym badaniu 28 proc. respondentów wskazało gotowość skorzystania z przelewu natychmiastowego przy rozliczaniu ważnych płatności na rzecz administracji publicznej. Ten sam odsetek ankietowanych wykorzystałby taki przelew w przypadku transakcji na dużą kwotę, aby uniknąć noszenia przy sobie gotówki. W 2020 r. tę opcję zaznaczyło 14 proc. ankietowanych.

Express Elixir to system rozliczeń płatności natychmiastowych w złotych, opracowany i wdrożony przez KIR. System działa w trybie 24 godziny na dobę, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies