Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba wpłatomatów rośnie, ale już nie tak szybko jak wcześniej

W minionym kwartale swoje sieci wpłatomatów powiększyły jedynie IT Card, PKO BP i Pekao

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec września bieżącego roku na polskim rynku funkcjonowało 8761 urządzeń umożliwiających automatyczne deponowanie gotówki. To o 35 więcej niż na koniec czerwca bieżącego roku oraz o 229 więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Sieć wpłatomatów wciąż więc gęstnieje, ale już nie tak szybko jak bywało w przeszłości, gdy kwartalnie przybywało po kilkaset urządzeń.

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów spadła poniżej 21 tys.

Co ciekawe, większość instytucji, zarządzających sieciami wpłatomatów, w ubiegłym kwartale wycofało z rynku część swoich urządzeń. Na przykład sieć Euronetu skurczyła się o 11 maszyn, mBanku – o 10, banków z grupy BPS – o 3, podobnie jak Banku Millennium a banków z grupy SGB – o 2. Sumaryczny wzrost liczby bankomatów to zasługa trzech instytucji, czyli PKO BP, który powiększył sieć o 36 urządzeń, IT Card, która dołożyła 21 wpłatomatów i banku Pekao, który powiększył sieć o 8 urządzeń.

Przeczytajcie także: Nowy raport Cashless na temat bankowości dla dzieci

Sieć wpłatomatów rośnie w Polsce z kilku przyczyn. Jedną z najważniejszych jest likwidacja części oddziałów bankowych. Aby zapewnić klientom możliwość łatwego deponowania pieniędzy, banki rozwijają sieci wpłatomatów. Ponadto coraz więcej instytucji rezygnuje w swoich placówkach z tradycyjnej obsługi kasowej, zastępując ją strefami automatycznymi z bankomatami i wpłatomatami.


KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies