Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sztuczna inteligencja pomaga w analizie szkód po huraganie Ida. Określa poziom zniszczeń na podstawie zdjęć lotniczych

Wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia do oceny szkód pochwalił się brytyjski ubezpieczyciel Brit

Brytyjski ubezpieczyciel Brit pochwalił się sukcesem pilotażu narzędzia do automatycznej oceny szkód katastroficznych. Rozwiązanie zostało wykorzystane do obsługi szkód spowodowanych przez huragan Ida, który uderzył z końcem sierpnia we wschodnie wybrzeże USA.

Przeczytajcie także: Raport BNPL już do pobrania

Narzędzie, wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego, analizuje obrazy z terenów dotkniętych kataklizmem i określa poziom zniszczeń. Dzięki temu zespół ds. roszczeń może identyfikować szkody, klasyfikować je i podejmować działania usprawniające ich likwidację, nawet jeśli zdarzenie nie zostało jeszcze zgłoszone przez klienta. Na podstawie materiału zdjęciowego, odpowiednio przeanalizowanego i sklasyfikowanego z wykorzystaniem algorytmów, ubezpieczyciel może też przyspieszyć wypłatę odszkodowań w lokalizacjach, które nie mogą być od razu obsłużone przez lokalnych likwidatorów w pierwszych dniach po katastrofie.

Swoje analizy Brit przeprowadza na zdjęciach lotniczych wysokiej rozdzielczości. Pozyskuje je w ramach współpracy z Geospatial Insurance Consortium, organizacją non-profit wykonującą wysokiej jakości zdjęcia po zdarzeniach katastroficznych, na potrzeby służb ratowniczych i firm ubezpieczeniowych.

Przeczytajcie także: PZU usprawnia sprzedaż ubezpieczeń szkolnych

Warto wspomnieć, że podobne narzędzie opracował polski startup Tensorflight, który z kolei pomaga ubezpieczycielom w ocenie stanu nieruchomości przyjmowanej do ubezpieczenia i ryzyka z nią związanego. Wykorzystuje w tym celu zdjęcia satelitarne, lotnicze oraz wykonywane z ulicy, które są analizowane w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji. Pod uwagę brane są informacje dotyczące m.in. lokalizacji, konstrukcji budynku, jego stanu, typu dachu, rodzaju materiałów budowlanych, a także zagrożenia powodziowego czy pożarowego na danym terenie. W ten sposób dostarcza ubezpieczycielom ustrukturyzowane dane na temat nieruchomości, bez konieczności przeprowadzania osobistej inspekcji w miejscu ubezpieczenia

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies