Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Autostrada Małopolska wprowadza zniżki dla płacących kartami. Ale Wy się na nie nie załapiecie

Od 15 marca można będzie oszczędzić 10 proc. płacąc kartą za przejazd A4. Niestety nie bankową a sprzedawaną przez spółkę zarządzającą autostradą

O projekcie KartA4 pisałem kilka tygodni temu, kiedy karta została wprowadzona do sprzedaży. Wczoraj spółka zarządzająca Autostradą Małopolską poinformowała o dalszym rozwoju projektu, a mianowicie wprowadzeniu od połowy marca 10-proc. zniżki dla płacących tym plastikiem.

Chwali się, że pomyślano o płacących bezgotówkowo, w dodatku zbliżeniowo, bo KartA4 ma taką funkcję. Posiadacze tej karty będą też mogli uniknąć kolejek, bo na wjeździe i wyjeździe z autostrady dostaną bramkę przeznaczoną tylko dla nich. Pytanie jednak, czy nie można było zrobić tego lepiej?

Przeczytajcie także: Władze Opola pokazały, że nie tylko metropolie mogą ułatwiać życie posiadaczom kart

KartA4 to prepaid możliwy do wykorzystania tylko na autostradzie. Żeby go dostać, trzeba albo złożyć zamówienie przez internet i poczekać na przesyłkę, albo udać się do jednego z punktów obsługi klienta prowadzonego przez zarządcę drogi. Większość turystów przejeżdżających więc A4 nigdy w życiu z takiej karty nie skorzysta, a ma ona sens tylko dla tych osób, które autostradą jeżdżą codziennie, np. do pracy. Dla nich też jest niewygodna, bo muszą dbać by regularnie zasilać ją pieniędzmi.

Tymczasem większość Polaków ma w portfelu przynajmniej jedną kartę zbliżeniową wydaną do rachunku osobistego, którą można wykorzystać do płatności za przejazd. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze, a inni już się o tym dawno przekonali.

Przeczytajcie także: IV kwartał ubiegłego roku był rekordowy dla kart w Polsce

Przykład to Londyn, gdzie kartą zbliżeniową wydaną przez dowolny bank na świecie można zapłacić za przejazd metrem czy autobusem. Rozwiązanie na tyle spodobało się mieszkańcom i turystom, że po jego wprowadzeniu Wielka Brytania w krótkim czasie stała się światowym liderem pod względem liczby płatności zbliżeniowych kartami.

Podobne rozwiązania są właśnie wdrażane w wielu miastach na świecie. Pierwsza jaskółka jest również w Polsce, a konkretnie w Świebodzicach, o których pisałem tutaj. Pojawia się zatem pytanie, po co A4 kopie się z koniem wprowadzając rozwiązanie, od którego na innych rynkach już się odchodzi?

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies