Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Australijskie banki wznawiają wojnę z Apple’m o dostęp do modułu NFC i własne płatności zbliżeniowe

W przeszłości banki z Australii starały się już wywalczyć płatności na telefonach iPhone bez pośrednictwa Apple’a, ale walkę o to przegrały

Jak donosi Finextra, australijskie banki wznowiły walkę o dostęp do modułu NFC (technologia zbliżeniowa), umożliwiającego oferowanie bezstykowych płatności mobilnych. Okazją do tego stały się prace nad reformą rynku płatności prowadzone przez australijski parlament. Zdaniem banków Apple zachowując tylko dla siebie dostęp do NFC na iPhone'ach hamuje rozwój innowacji oraz zwiększa koszty transakcji na rynku usług płatniczych.

Do tych zarzutów odniósł się amerykański producent, oczywiście nie zgadzając się z nimi. Podkreślił, że australijskie banki, podobnie jak wszystkie inne na świecie, mają dostęp do modułu NFC za pośrednictwem interfejsów API. Mogą więc oferować swoim klientom płatności zbliżeniowe Apple Pay i wszystkie ponoszą z tego tytułu takie same koszty, niezależnie od swojej wielkości.

Przeczytajcie także: Bank Millennium uruchomił zbliżeniowego Blika

Przypomnę, że w przeszłości banki z Australii starały się już wydrzeć bezpośredni dostęp do modułu NFC w iPhone’ach. Trwająca wiele miesięcy walka prawników zakończyła się niepowodzeniem dla sektora finansowego w marcu 2017 r., gdy australijski urząd antymonopolowy nie dopatrzył się w działaniach Apple’a niedozwolonych praktyk.

Pod względem dostępu do technologii zbliżeniowej inną politykę niż Apple stosuje firma Google. Klientom posiadającym smartfony z dostarczanym przez nią systemem operacyjnym Android banki mogą oferować płatności Google Pay albo własne rozwiązania dostępne bezpośrednio w aplikacji bankowej, czyli HCE. I wiele banków, także z Polski, oprócz Google Pay oferuje bądź oferowało w przeszłości własne rozwiązania płatnicze HCE. Otwarty dostęp do NFC w systemie Android umożliwia też wprowadzenie płatności bezstykowych przez Blika, co właśnie się dzieje. Niestety, z rozwiązania tego, przynajmniej na początku, nie będą mogli korzystać posiadacze iPhone’ów.

Przeczytajcie także: Już cztery uczelnie w Polsce oferują fintechowe studia

A wracając do banków australijskich i ich walki z Apple’m, bardzo ciekawy jest argument, że blokując dostęp do modułu NFC firma hamuje rozwój innowacji. Amerykański producent uchodził przecież do niedawna za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Część ekspertów uważa jednak, że to już pieśń przeszłości. Podkreślają, że od czasu stworzenia iPhone’a firma nie wprowadziła na rynek równie przełomowego produktu czy usługi. Problem dotyczy zresztą także pozostałych bigtechów jak Google czy Amazon, które są tak wielkie, że mogą zdusić każdą konkurencję bez konieczności pozyskiwania klientów innowacjami. Więcej na ten temat w tekście Czy to dobrze, że Google Pay i Apple Pay są bezpłatne? Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies