Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad milion złotych skradzionych z bankomatów. Policja mówi o nowej metodzie włamań

Dwóm sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Policja poinformowała, że jej lubelscy funkcjonariusze ustalili sprawców włamań do bankomatów, których łupem padło przeszło 1 mln zł. Okazało się, że to dwaj obywatele Ukrainy w wieku 35 i 52 lat. W październiku ubiegłego roku okradli oni kilka bankomatów w Lublinie i okolicach. Obaj mężczyźni od kilku miesięcy przebywają już w zakładzie karnym, a teraz dodatkowo usłyszeli cztery zarzuty związane z kradzieżą z włamaniem. Grozi im do 10 lat więzienia.

Przeczytajcie także: Autopay w aplikacji Santandera

Z komunikatu policji wynika, że sprawcy przejmowali sterowanie nad oprogramowaniem bankomatu i w ten sposób wypłacali pieniądze znajdujące się w maszynie. Za każdym razem wyglądało to podobnie, a działania podejrzanych ponoć były trudne do wychwycenia. Chociaż ataki typu black box, polegające na podłączeniu do bankomatu urządzenia generującego sygnał wypłaty środków stosowane są od dawna, to w tym przypadku policja mówi o nowej metodzie. Nie ujawniono jednak szczegółów.

Przeczytajcie także: Rebranding w NBP. Tak wyglądają nowe logotypy

Z serwisu cashless.pl dowiecie się, że w 2020 roku rosła liczba ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Organizacja EAST (European Association for Secure Transactions) informowała w kwietniu, że w ubiegłym roku zanotowano ich 202 – o 44 proc. więcej niż w 2019 roku. Związane z nimi straty wzrosły z kolei o 14 proc. i sięgnęły 1,24 mln euro. W tym samym czasie poważnie spadła jednak liczba oszustw bankomatowych z użyciem kart płatniczych. O ile w 2019 roku było ich ponad 18 tys., o tyle w kolejnym roku takich ataków zanotowano już około 6,5 tys.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies