Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czekacie na Klarnę w Polsce? W Szwecji fintech badany jest pod kątem ujawnienia tajemnicy bankowej

Śledztwo dotyczy zdarzenia z końca maja, gdy użytkownicy usługi uzyskali dostęp do danych innych klientów

Klarna, potentat na rynku płatności odroczonych, stała się obiektem działań Finansinspektionen – szwedzkiego odpowiednika KNF. Regulator sprawdza, czy w firmie doszło do ujawnienia tajemnicy bankowej, o czym informuje Agencja Reutera. Dotyczy to zdarzenia z końca maja, gdy fintech zmagał się z "incydentem informatycznym".

Przeczytajcie także: Booking.com buduje własny startup fintechowy

Klienci jednorożca (podmiot warty minimum jeden miliard dolarów) przez kilkadziesiąt minut widzieli wówczas dane pozostałych użytkowników usługi. Na początku czerwca Klarna tłumaczyła to zdarzenie ludzkim błędem. Jednocześnie firma zapewniała, że wśród informacji, do których dostęp uzyskali klienci, nie było danych kart innych klientów. Teraz fintech zadeklarował, że będzie współpracował z organem nadzoru.

Informacje o wycieku danych pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie, co doniesienia o możliwej kolejnej rundzie finansowania szwedzkiej firmy. Wskazywały one, że wycena Klarny wzrośnie z około 31 do 40 mld dolarów. Na potwierdzenie tych pogłosek nie trzeba było długo czekać – kilka tygodni temu okazało się, że fintech pozyskał od inwestorów 639 mln dolarów, dzięki czemu jego wycena wzrosła do 45,6 mld dolarów.

Przeczytajcie także: Allegro i PKO BP pracują nad nową usługą

Z serwisu cashless.pl dowiecie się także, że Klarna w sierpniu zaoferuje w Polsce swój sztandarowy produkt, czyli płatności odroczone. Aktualnie trwają testy usługi prowadzone w wybranych sklepach internetowych. Na polskojęzycznej stronie Klarny można zapoznać się z warunkami rozwiązania, noszącego nazwę Zapłać za 30 dni. Wskazuje ona termin odroczenia płatności bez kosztów dla konsumentów. Koszt dla sklepu wynosi 2,99 proc. plus 50 groszy za transakcję.

Fintech działa obecnie na 20 rynkach i ma ponad 90 mln aktywnych użytkowników. Grono jego partnerów biznesowych liczy 250 tys. podmiotów, wśród których wymienić można takich potentatów, jak Ikea czy Nike. Za pośrednictwem tej platformy dziennie realizowanych jest ponad 2 mln transakcji. Ich wartość tylko w pierwszym kwartale br. wyniosła 18,1 mld dolarów, podczas gdy w analogicznym kwartale 2020 roku było to 9,9 mld dolarów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies