Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Allegro i PKO BP pracują nad nową usługą. Chodzi o płatności Blik bez wpisywania kodu i potwierdzania w aplikacji bankowej

Wdrożenie nowej usługi od PKO BP i Allegro planowane jest prawdopodobnie na najbliższe tygodnie

Z informacji cashless.pl wynika, że Allegro, bank PKO BP oraz operator systemu Blik pracują nad nową usługą, którą można określić mianem płatności one click nowej generacji. Doniesienia te potwierdziło biuro prasowe Allegro, zastrzegając jednak, że szczegółowe informacje na ten temat przekaże w przygotowywanym właśnie komunikacie prasowym. Wydaje się więc, że wdrożenie jest już naprawdę bliskie.

Przeczytajcie także: Blik zbliżeniowy najpierw dla klientów Millennium

A na czym polega nowa usługa? Warto najpierw przypomnieć, jak wygląda tradycyjna płatność Blikiem w internecie. Należy uruchomić aplikację bankową, w której trzeba wygenerować kod Blik. Ten należy następnie wpisać w odpowiedniej rubryce podczas płatności w e-commerce, a później potwierdzić transakcję PIN-em w bankowości mobilnej. Gdzieniegdzie można korzystać z ułatwienia, czyli tzw. Blika one click. Po zapamiętaniu danego sklepu podczas pierwszej płatności Blikiem, w trakcie kolejnej transakcji nie trzeba już wpisywać kodu. Wystarczy wskazać Blik jako sposób uregulowania rachunku, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji bankowej, która wyświetli w tym celu odpowiedni komunikat.

To, nad czym pracują obecnie Allegro, PKO BP i Blik, to jeszcze dalsze uproszczenie całego procesu. Po zapamiętaniu danego sklepu w aplikacji bankowej w trakcie płatności Blikiem kolejne transakcje będzie można wykonywać, jedynie wskazując Blika jako sposób uregulowania należności. Nie będzie potrzebna autoryzacja transakcji PIN-em w bankowości mobilnej, podobnie jak płaci się kartą bankową dodaną do danej platformy e-commerce. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa takie transakcje będą ograniczone limitami kwotowymi oraz liczbowymi. Widziałem, jak w praktyce taka płatność wygląda, i wydaje mi się, że na obecnym etapie rozwoju technologii płatniczych trudno wyobrazić sobie jeszcze łatwiejszy sposób przeprowadzania transakcji.

Przeczytajcie także: Usługę Allegro Smart będzie można dzielić z bliskimi

Zakładam, że po udanym wdrożeniu z PKO BP Allegro będzie rozszerzać dostęp do nowego rozwiązania także dla klientów innych banków działających na polskim rynku. Niestety, na razie nie wiem, kiedy może to nastąpić, oraz które instytucje byłyby tym zainteresowane w pierwszej kolejności.

Tymczasem trwają testy Blika zbliżeniowego. Prawdopodobnie pierwszym bankiem, który go udostępni, będzie Millennium. Może to się stać już 20 lipca. Udostępnienie tej funkcji w innych bankach ma następować w kolejnych tygodniach. Więcej na ten temat w tekście: Banki rozpoczęły testy zbliżeniowego Blika. Usługa zostanie udostępniona dla klientów pierwszego z nich prawdopodobnie 20 lipca.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies