Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Klarna po kolejnej rundzie finansowania. Fintech wyceniany jest już na 45,6 mld dolarów

Lider w segmencie płatności odroczonych nie zwalnia tempa i przygotowuje się do wejścia na kolejne rynki

Fintech Klarna pozyskał od inwestorów 639 mln dolarów, dzięki czemu jego wycena wzrosła do 45,6 mld dolarów. Tym samym potwierdziły się pogłoski z końca maja, o których mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl. Poprzednia runda finansowania została przeprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu i szwedzka firma była wówczas wyceniana na około 31 mld dolarów. Już wtedy uznano ją za najdroższy prywatny fintech w Europie.

Przeczytajcie także: Joanna Erdman wiceprezeską Polski Bezgotówkowej

Klarna znana jest przede wszystkim z usługi BNPL, czyli płatności odroczonych (kup teraz, zapłać później, buy now, pay later). W ostatnich latach szybko zyskuje ona na popularności, a szwedzki podmiot potrafi to wykorzystać. Funkcjonuje obecnie na 20 rynkach i ma ponad 90 mln aktywnych użytkowników. Serwis techcrunch.com podaje też, że grono partnerów fintechu liczy 250 tys. podmiotów, wśród których wymienić można takich potentatów, jak Ikea czy Nike.

Za pośrednictwem tej platformy dziennie realizowanych jest obecnie ponad 2 mln transakcji. Ich wartość tylko w pierwszym kwartale br. wyniosła 18,1 mld dolarów, podczas gdy w analogicznym kwartale 2020 roku było to 9,9 mld dolarów. Rekordowym miesiącem był dla fintechu marzec, kiedy za pośrednictwem tego narzędzia kupiono towary o wartości 6,9 mld dolarów. Przez pierwsze 14 lat funkcjonowania firma przynosiła zyski. Zmieniło się to w ostatnich dwóch latach, ale ta zmiana była zamierzona – Klarna mocno inwestowała w rozwój technologiczny oraz ekspansję.

Przeczytajcie także: Blik zbliżeniowy już w regulaminie Millennium

Pokaźna część wydatków była związana z wejściem na amerykański rynek. Obecnie 18 mln Amerykanów używa Klarny – to o 118 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Firma ostatnio rozpoczęła też działalność w Nowej Zelandii oraz Francji, przygotowuje się do kolejnych debiutów. Coraz częściej mówi się również o wejściu na giełdę szwedzkiego fintechu – wspomniana runda finansowania była prawdopodobnie ostatnią. Przewodził jej japoński gigant SoftBank. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka kwartałów temu Klarna była wyceniana na 10,6 mld dolarów.

Szwedzka firma zatrudnia obecnie około 4 tys. osób, jej biura zlokalizowane są w Nowym Jorku, Los Angeles, Sztokholmie, Londynie, Manchesterze, Berlinie, Madrycie oraz Amsterdamie. Prawdopodobnie będzie ich przybywać, bo planowane są wzrost zatrudnienia oraz przejęcia innych podmiotów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies