Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Popularność przelewów Blue Cash i Express Elixir wciąż rośnie. W I kwartale przetworzono ich 24,6 mln

Bank centralny podaje, że łączna wartość transakcji ekspresowych w obu systemach wyniosła w trzech pierwszych miesiącach roku 22,2 mld zł

Narodowy Bank Polski zaprezentował raport zawierający dane na temat systemów rozliczeniowych w pierwszym kwartale 2021 roku. Nie zabrakło w nim informacji na temat dwóch popularnych wśród klientów indywidualnych systemów przelewów ekspresowych: Express Elixir od KIR oraz Blue Cash, którego operatorem jest Blue Media. Dane pokazują, że zainteresowanie tymi rozwiązaniami wciąż się zwiększa.

Przeczytajcie także: InPost finalizuje przejęcie Mondial Relay

Bank centralny uściślił, że w okresie styczeń – marzec w systemie Express Elixir rozliczono 22 mln zleceń o łącznej wartości 19,4 mld zł. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku oznacza to wzrost o odpowiednio 14 proc. i 2 proc. W systemie zarejestrowano także wzrost średniej dziennej liczby transakcji (o 16 proc. do ponad 244 tys.) oraz średnich dziennych obrotów (o 4 proc. do 216 mln zł). Jednocześnie spadła jednak średnia kwota transakcji i to aż o 10 proc. (do 885 zł).

Z kolei w systemie Blue Cash w omawianym okresie zanotowano 2,6 mln transakcji o łącznej wartości 2,8 mld zł. W porównaniu z poprzednim kwartałem w obu przypadkach oznacza to wzrosty o 3 proc. Wzrosły też średnia dzienna liczba transakcji (o 6 proc. do ponad 28,7 tys.), średnie dzienne obroty (o 6 proc. do 31,2 mln zł). Spadła, choć nieznacznie, bo o 0,1 proc., średnia kwota transakcji (do 1086 zł).

Przeczytajcie także: Będzie nakaz przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Na koniec marca z systemu Express Elixir korzystało 17 banków oraz NBP. Uczestnikami systemu Blue Cash było 6 banków komercyjnych i 103 banki spółdzielcze (o 4 mniej niż na koniec 2020 roku), a także spółka Blue Media. Po zsumowaniu wyników obu systemów, działających w modelu 24/7/365, okazuje się, że w pierwszym kwartale 2021 roku przetworzyły one 24,6 mln transakcji o łącznej wartości 22,2 mld zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies