Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Paszport covidowy to dopiero początek. Komisja Europejska chce nas wyposażyć w cyfrowe portfele

Cyfrowa tożsamość będzie wykorzystywana w sektorze publicznym oraz na rynku usług komercyjnych

Na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej pojawiły się niedawno informacje na temat cyfrowej tożsamości, z której mogliby korzystać obywatele Wspólnoty. Mowa o portfelu z dokumentami, który będzie przechowywany w aplikacji. Jego użytkownicy w prosty sposób założą konto w banku, wynajmą mieszkanie czy udostępnią dyplomy. Rozwiązanie ma obowiązywać zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, a wielkie platformy internetowe byłyby zobowiązane do respektowania tej aplikacji, np. przy weryfikacji wieku.

Przeczytajcie także: Visa rozszerza dostęp do usługi Click to Pay

Europejska tożsamość cyfrowa ma być powszechnie dostępna dla obywateli, szeroko wykorzystywana przez firmy czy urzędy, ale jednocześnie nieobowiązkowa i to użytkownik powinien posiadać kontrolę nad udostępnianymi danymi. KE chce, by państwa członkowskie jak najszybciej przystąpiły do prac nad tym projektem i do września 2022 roku przedstawiły zestaw wytycznych potrzebnych do jego realizacji. Dotyczy to aspektów technicznych czy prawnych.

Chociaż wydaje się, że paneuropejska cyfrowa tożsamość będzie przydatnym rozwiązaniem, przysłuży się zarówno obywatelom, jak i biznesowi, w tym fintechom, to trudno odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy uda się ją wprowadzić. Już przy okazji opracowywania paszportów covidowych dało się zauważyć, że część obywateli i rządów podchodzi sceptycznie do projektów tego typu, pojawiają się przy tym uwagi dotyczące możliwej inwigilacji oraz bezpieczeństwa danych. Ewentualny wyciek danych z europejskiego portfela rzeczywiście oznaczałby spore zagrożenie.

Przeczytajcie także: Co trzeba zrobić, żeby bezpłatnie jeździć autostradami w Polsce?

Jednocześnie warto przypomnieć, że w Polsce funkcjonuje już cyfrowy portfel na dokumenty, czyli mObywatel. W aplikacji znaleźć można dane z dowodu osobistego, eRecepty, mPrawo jazdy (odzwierciedlenie uprawnień do prowadzenia pojazdów), mPojazd (dane samochodu) czy licznik punktów karnych. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, a studenci z mLegitymacji studenckiej. Niedawno w apce pojawiły się także bilety kolejowe. Znajdziecie w niej także Unijny Certyfikat Covid, zwany potocznie paszportem szczepionkowym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies