Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Seniorzy coraz bardziej bezgotówkowi. Trzech na czterech otrzymuje świadczenia z ZUS na konto

ZUS przekonuje, że rozwiązania bezgotówkowe są bezpieczniejsze, ale w przestrzeni cyfrowej nie można zapominać o zachowaniu czujności

Ponad 74 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy – ujawniła prezes tej instytucji, Gertruda Uścińska w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. Dla porównania podano też, że w 2005 roku było to nieco ponad 40 proc., a trzy lata później 50 proc. Z udostępnionych danych wynika, że świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.

Przeczytajcie także: Samochody elektryczne pojadą autostradami bezpłatnie z Autopay

Największe "ubankowienie" seniorów w Polsce odnotowano wśród klientów rybnickiego oddziału ZUS, gdzie prawie 82 proc. świadczeń długoterminowych jest przekazywanych na rachunek bankowy. Wysokie wskaźniki, przekraczające średnią krajową, zanotowano także w innych śląskich oddziałach: w Chorzowie (80,3 proc.) oraz Zabrzu (79,5 proc.). Nie podano niestety, gdzie usługi te cieszą się najmniejszym zainteresowaniem.

Przeczytajcie także: Mniejszy Santander rozwinie ofertę leasingową dla klientów indywidualnych

Zarówno ZUS, jak i Komenda Główna Policji, przekonują, że przelew emerytury na konto jest o wiele bezpieczniejszy niż pobieranie świadczeń w gotówce. Ma to wynikać zarówno z sytuacji pandemicznej (obrót bezgotówkowy może zmniejszać ryzyko przenoszenia wirusów np. przez brak bezpośredniego kontaktu z innym człowiekiem), jak i mniejszego ryzyka utraty środków w wyniku oszustw czy kradzieży. Przywołuje się przy tym dane, z których wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych.

I chociaż jest to prawda, nie można zapominać o bezpieczeństwie w przestrzeni cyfrowej, gdzie również nie brakuje oszustów – w serwisie cashless.pl przeczytacie o przestępcach podszywających się pod celebrytów, amerykańskich żołnierzy, inwestorów czy pracowników banku, którzy wyłudzili od swoich ofiar pokaźne sumy. Samo posiadanie środków w formie cyfrowej nie zapewni im pełnej ochrony.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies