Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz bliżej sprzedaży VeloBanku. BFG analizuje oferty złożone przez zainteresowane podmioty

Nie wiadomo, ile podmiotów jest w grze o przejęcie VeloBanku. Do sprzedaży może dojść jeszcze w tym kwartale

VeloBank może niebawem zmienić właściciela. Bankowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał wiążące oferty kupna tej instytucji i prowadzi już ich analizę, o czym poinformował rzecznik prasowy BFG, Filip Dutkowski. Zgodnie z planem do sprzedaży może dojść jeszcze w tym kwartale.

Przeczytajcie także: ING rozszerza opcje finansowania w bramce imoje

Dutkowski nie sprecyzował, które podmioty złożyły oferty kupna. W serwisie cashless.pl mogliście jednak przeczytać w ubiegłym roku, że zainteresowania przejęciem nie wyraziły banki, zarówno rodzime, jak i zagraniczne. Jesienią mowa była o trzech potencjalnych kupcach. Pierwszym był MS Galleon, czyli wehikuł inwestycyjny miliardera Michała Sołowowa. Oznacza to, że jeden z najbogatszych Polaków może wejść do sektora finansów, z którym do tej pory nie miał wiele wspólnego.

W grze były też dwa amerykańskie fundusze, posiadające doświadczenie w inwestowaniu w bankowość. Cerberus jako akcjonariusz pojawił się m.in. w Commerzbanku, do którego należy mBank. W portfelu J.C. Flowers znaleźć można banki z Wielkiej Brytanii, Japonii czy Niemiec. Fundusze są też najważniejszymi akcjonariuszami niemieckiego Hamburg Commercial Bank.

Przeczytajcie także: Alior zaoferuje sprzęt elektroniczny w subskrypcji

Warto przypomnieć, że VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku, do której doszło w 2022 roku. W ramach tego procesu w Getinie pozostawiono np. hipoteczne kredyty walutowe, a wydzielono z niego m.in. rachunki osobiste czy kredyty konsumpcyjne. W efekcie nowy podmiot od razu mógł się cieszyć rentownością i rozpocząć walkę o nowych klientów.

Udziałowcami VeloBanku są dzisiaj Bankowy Fundusz Gwarancyjny, posiadający 51 proc. akcji spółki, oraz SOBK (System Ochrony Banków Komercyjnych), a zatem podmiot założony przez największe banki komercyjne na polskim rynku. Przedmiotem sprzedaży jest 100 proc. akcji banku, a funkcję doradczą w tym procesie pełni JP Morgan.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies