Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Rachunek założycie przez połączenie wideo. Wdrożenie w pierwszym banku być może już we wrześniu

Taki ambitny plan ma BZ WBK. Jego śladami podąża także mBank

Zdalna weryfikacja tożsamości to dziś niemały problem dla banków szukających nowych klientów, zwłaszcza tych nielubiących papierowych umów i stacjonarnych oddziałów. Jeżeli bank znajdzie takiego klienta zainteresowanego założeniem rachunku, zazwyczaj będzie musiał poprosić go albo o osobistą wizytę w placówce albo o umówienie się z kurierem, który przywiezie umowę i sprawdzi czy wpisane do niej dane osobowe zgadzają się z tymi z dowodu. To stwarza ryzyko, że klient taki zrezygnuje z otwierania konta.

Jak wiecie, w przeszłości odpowiedzią branży na ten problem była aktywacja konta za pośrednictwem tzw. przelewów weryfikacyjnych. Działało to w ten sposób, że jeżeli mieliście już rachunek w banku i otwieraliście kolejny, to ze starego wysyłaliście przelewem jakąś drobną kwotę, np. złotówkę na numer nowego konta. Jeżeli Wasze dane osobowe przekazane nowemu bankowi zgadzały się z danymi na przelewie, rachunek od razu był aktywowany i nie trzeba było odwiedzać oddziału, czy czekać na kuriera.

Przeczytajcie także: Nowy rekord zmieniających bank przez Ognivo

Ale taka usługa została zakwestionowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dziś aktywować w ten sposób nowy rachunek mogą tylko ci klienci, którzy przelew weryfikacyjny wykonują z konta otwartego w tradycyjny sposób, a więc w placówce lub przez kuriera. Ponadto możliwość taka jest ograniczona do niektórych tylko banków, które uczestniczą w służącym do tego specjalnym systemie uruchomionym pod auspicjami Związku Banków Polskich.

Duża część klientów nie ma więc dostępu do zdalnej aktywacji rachunku w nowym banku. Na świecie są jednak dostępne rozwiązania, które to umożliwiają. Sposób na to znalazł N26 – o szczegółach wprowadzonego przez ten bank rozwiązania możecie przeczytać tutaj. O podobnych wdrożeniach pisał też dziś Maciek Samcik na swoim blogu. Chodzi o usługę polegającą na weryfikacji tożsamości nowych klientów poprzez połączenie wideo.

I szczerze mówiąc właśnie lektura wpisu Maćka zmotywowała mnie do tego, by sprawdzić co dzieje się z pewnymi projektami prowadzonymi w tym zakresie przez dwa banki z Polski. Okazuje się, że w jednym z nich, czyli w BZ WBK, prace są zaawansowane. Tomasz Niewiedział odpowiedzialny w tej instytucji za rozwój bankowości multikanałowej powiedział mi przed chwilą, że ambicją jego banku jest uruchomienie wideoweryfikacji tożsamości nowych klientów do końca III kw. bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Duże zmiany w ofercie ING już od marca

Jeżeli to się uda, konto w BZ WBK będzie więc można założyć łącząc się z konsultantem banku za pomocą wideochatu i pokazując do kamery swoją twarz oraz dokument tożsamości. Przedstawiciel BZ WBK stwierdził, że jego bank jest już po rozmowach z instytucjami nadzorczymi, które wstępnie zgodziły się na taką procedurę otwierania rachunków. Jednak finalna decyzja w tej sprawie ma zostać wydana, gdy bank będzie gotowy do produkcyjnego wdrożenia swojej nowej usługi. Warto też dodać, że śladami BZ WBK podąża mBank. W jego biurze prasowym powiedziano mi, że mBank zamierza wprowadzić podobne rozwiązanie, ale projekt jest na zbyt wczesnym etapie, by deklarować jakieś konkretne terminy wdrożeń.

Przykłady banków z zagranicy, które wideoweryfikację tożsamości stosują już z powodzeniem, pokazują, że nie jest to pomysł z kategorii science fiction. W tym wypadku jednak banki z Polski, uchodzące za najnowocześniejsze w Europie, dały się wyprzedzić zachodniej konkurencji. Oby jak najszybciej nadrobiły dystans, a nadzór w tym im nie przeszkodził.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2684 artykułów

Inne artykuły tego autora:

KNF będzie mieć departament fintech. Jest nowy statut komisji

Ogłoszenie dotyczące zmian w statucie KNF opublikowano wczoraj. Nowy statut zacznie obowiązywać za 30 dni

Dwunasty bank z Polski zaoferował Android Pay. Usługa od teraz w Citi Handlowym

Z nowości skorzystają klienci posiadający karty Mastercard

BOŚ zwraca opłaty za karty i nie każe klientom składać wniosków. Tak powinno być w każdym banku

BOŚ jest kolejną instytucją, która w wyniku działań UOKiK musi zwrócić pieniądze klientom. Ale robi to lepiej niż konkurencja

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

8 zaskakujących miejsc w Polsce, w których już można płacić kartą

Jeszcze do niedawna wszystkie te miejsca były niemal…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.