Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

KNF źródłem cyberinfekcji sektora finansowego? Bankowcy uspokajają: pieniądze klientów są bezpieczne

AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)

Zdaniem portalu Zaufana Trzecia Strona cyberprzestępcy zaatakowali banki wykorzystując do tego być może lukę w systemie KNF

Jak donosi serwis Zaufana Trzecia Strona, od kilku dni banki z Polski zmagać się mają z atakiem cybernetycznym, jakiego dotąd nie widziały. Incydent dotknął wiele instytucji, które odnalazły złośliwe oprogramowanie nieznane dotąd narzędziom antywirusowym. Wiele wskazuje jednak na to, że celem nie były pieniądze klientów tylko informacje. Na razie nie zidentyfikowano bowiem przypadków kradzieży środków.

Przeczytajcie także: Przekupili pracownika i ukradli pieniądze

Inną wyjątkową cechą ataku, o którym pisze ZTS, jest, oprócz jego skali, także źródło. Okazuje się, że cyberprzestępcy mogli dostać się do serwerów bankowych przez system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego. Potwierdzeniem tego faktu ma być niedostępność strony internetowej KNF. Zgodnie z informacją widniejącą tam od wczoraj informatycy prowadzą prace serwisowe i dlatego strona jest nieczynna.

Tymczasem biuro prasowe Związku Banków Polskich stwierdziło, że to banki w trakcie monitoringu cyberprzestrzeni zidentyfikowały atak na system KNF i zaalarmowały Komisję. Jednocześnie ZBP uspokaja. – Najważniejsze, że klienci nie muszą bać się o swoje oszczędności. Systemy bankowe działają normalnie, pieniądze klientów są bezpieczne. Współpracujemy z policją i organami ścigania w celu zidentyfikowania sprawców – stwierdził Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy ZBP. Przedstawiciel ZBP uspokaja też, że to nie pierwszy atak na banki, które na takie sytuacje są przygotowane.

Przeczytajcie także: Będą cyber testy europejskich banków

Nieoficjalnie mówi się, że za atakiem stać może zorganizowana grupa przestępcza lub wywiad obcego państwa. Zwróciłem się z prośbą o komentarz w sprawie zaistniałej sytuacji do biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego. Na razie jeszcze nie otrzymałem żadnej informacji. Z tego co udało mi się dowiedzieć nieoficjalnie, wynika, że KNF pracuje nad stanowiskiem, które ma zostać opublikowane ok. godz. 11. Gdy tylko to się stanie, zaktualizuję ten tekst lub napiszę nowy.

AKTUALIZACJA

Około godz. 10.40 otrzymałem z KNF komentarz. Oto on:

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl. Wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne. Prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony. W sprawie tej zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje. Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.