Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

KNF źródłem cyberinfekcji sektora finansowego? Bankowcy uspokajają: pieniądze klientów są bezpieczne

AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)

Zdaniem portalu Zaufana Trzecia Strona cyberprzestępcy zaatakowali banki wykorzystując do tego być może lukę w systemie KNF

Jak donosi serwis Zaufana Trzecia Strona, od kilku dni banki z Polski zmagać się mają z atakiem cybernetycznym, jakiego dotąd nie widziały. Incydent dotknął wiele instytucji, które odnalazły złośliwe oprogramowanie nieznane dotąd narzędziom antywirusowym. Wiele wskazuje jednak na to, że celem nie były pieniądze klientów tylko informacje. Na razie nie zidentyfikowano bowiem przypadków kradzieży środków.

Przeczytajcie także: Przekupili pracownika i ukradli pieniądze

Inną wyjątkową cechą ataku, o którym pisze ZTS, jest, oprócz jego skali, także źródło. Okazuje się, że cyberprzestępcy mogli dostać się do serwerów bankowych przez system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego. Potwierdzeniem tego faktu ma być niedostępność strony internetowej KNF. Zgodnie z informacją widniejącą tam od wczoraj informatycy prowadzą prace serwisowe i dlatego strona jest nieczynna.

Tymczasem biuro prasowe Związku Banków Polskich stwierdziło, że to banki w trakcie monitoringu cyberprzestrzeni zidentyfikowały atak na system KNF i zaalarmowały Komisję. Jednocześnie ZBP uspokaja. – Najważniejsze, że klienci nie muszą bać się o swoje oszczędności. Systemy bankowe działają normalnie, pieniądze klientów są bezpieczne. Współpracujemy z policją i organami ścigania w celu zidentyfikowania sprawców – stwierdził Przemysław Barbrich, rzecznik prasowy ZBP. Przedstawiciel ZBP uspokaja też, że to nie pierwszy atak na banki, które na takie sytuacje są przygotowane.

Przeczytajcie także: Będą cyber testy europejskich banków

Nieoficjalnie mówi się, że za atakiem stać może zorganizowana grupa przestępcza lub wywiad obcego państwa. Zwróciłem się z prośbą o komentarz w sprawie zaistniałej sytuacji do biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego. Na razie jeszcze nie otrzymałem żadnej informacji. Z tego co udało mi się dowiedzieć nieoficjalnie, wynika, że KNF pracuje nad stanowiskiem, które ma zostać opublikowane ok. godz. 11. Gdy tylko to się stanie, zaktualizuję ten tekst lub napiszę nowy.

AKTUALIZACJA

Około godz. 10.40 otrzymałem z KNF komentarz. Oto on:

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl. Wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne. Prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony. W sprawie tej zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje. Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.