Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Już blisko 800 tys. użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych na polskim rynku. Raport Cashless za IV kw. 2017 r.

Już blisko 800 tys. użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych na polskim rynku. Raport Cashless za IV kw. 2017 r.

Z danych uzyskanych w bankach wynika, że największy przyrost klientów korzystających z płatności zbliżeniowych odnotował Pekao

Tym samym pod względem liczby użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych bankowi Pekao udało się wysunąć na pozycję lidera na polskim rynku. Z danych otrzymanych z biura prasowego tej instytucji wynika, że na koniec grudnia miała ona bez mała 169 tys. klientów płacących smartfonami zbliżeniowo. To duży wzrost względem września, gdy klientów takich miała niewiele ponad 90 tys.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi wydawcy kart debetowych w Polsce

Z kolei dotychczasowy lider – PKO, znajduje się obecnie na pozycji drugiej – ma ponad 155 tys. użytkowników HCE. Bank ten również odnotował duży wzrost zainteresowania tą usługą, choć nie tak duży jak Pekao.  W PKO we wrześniu ubiegłego roku ponad 119 tys. osób używało zbliżeniowych płatności mobilnych. Na kolejnych pozycjach znajdują się BZ WBK, mBank i Millennium. Poniżej znajdziecie szczegółowe statystyki.

W tabeli znajdują się dane dotyczące użytkowników płatności mobilnych HCE dostępnych w aplikacjach własnych banków lub Android Pay oferowanych przy współpracy z firmą Google. W przypadku banków proponujących oba rozwiązania, a więc np. BZ WBK czy Euro Bank, podaję statystyki zsumowane. Może więc być tak, że część klientów tych instytucji korzysta z obu usług i dane mogą być nieco zawyżone.

Na uwagę zasługują spadki liczb w Aliorze i T-Mobile Usługach Bankowych. Obie instytucje wyjaśniły, że w poprzednich okresach podawały nie liczbę klientów korzystających z mobilnych płatności, tylko liczbę kart cyfrowych wyrobionych przez klientów. Tymczasem wielu użytkowników posiadało po kilka kart połączonych z wieloma urządzeniami. Dane za IV kw. 2017 r. mają być już prawidłowe, czyli obejmować liczbę klientów.

Przeczytajcie także:  Banki mają 204 oddziały bez obsługi kasowej

Jak widzicie, na koniec ubiegłego roku działające na polskim rynku banki miały 766,9 tys. użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych HCE i Android Pay. To o bez mała 180 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Niestety, część banków wciąż nie ujawnia swoich danych w tym zakresie. Mowa tu o Nest Banku, Orange Finansach czy BPS. Do tego grona dołączył również Getin, który wcześniej danymi się chwalił, a tym razem nie chciał ich podać. Pozytywnie zaskoczył mnie Plus Bank, który Android Pay udostępnił tuż przed końcem roku i nie miał szans na zdobycie dużej liczby klientów a mimo wszystko statystykami się podzielił.

Fot. Visa

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3001 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Parę lat trzeba było na to poczekać, ale wreszcie jest. BIK uruchomił usługę credit freeze

Usługa zapobiegająca spłacaniu nieswoich kredytów jest bezpłatna, ale na razie jej funkcjonalność jest mocno ograniczona

Nowe wieści w kwestii trwałego nośnika. Kolejne banki mogą postawić na WORM

Obecnie trzy instytucje, a więc Pekao, mBank i BZ WBK wybrały tę technologię jako metodę wysyłki ważnych dokumentów do klientów

To chyba pierwsza taka polisa na świecie. Play wprowadza ubezpieczenia wirtualnych przedmiotów kupionych w grach

Operator aplikacji Play Ubezpieczenia chwali się, że podobnego produktu nie znajdziecie na całym świecie

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

No i stało się. mBank stawia na RWD w serwisie transakcyjnym

mBank poinformował dziś o rozpoczęciu procesu ewolucji internetowego…

Duża zmiana w Millennium. Ricardo Campos wraca do Portugalii. Zastąpi go Halina Karpińska

Dotychczasowy szef bankowości elektronicznej w Millennium pracował tu…

Parę lat trzeba było na to poczekać, ale wreszcie jest. BIK uruchomił usługę credit freeze

Usługa zapobiegająca spłacaniu nieswoich kredytów jest bezpłatna, ale…

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.